logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

8.7°C

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego! fotolia

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego!

Napisał  Cze 22, 2018

Barszcz Sosnowskiego zatacza szerokie kręgi swojego występowania. Może pojawić się wszędzie: przy polach, poboczach dróg, nieużytkach, strumieniach. Zachowaj czujność – to bardzo niebezpieczna, ekspansywna roślina. 

Rozprzestrzenia się samoistnie i stanowi zagrożenie zarówno dla ekosystemu, jak i dla zdrowia.

Na jej działanie szczególnie narażone są dzieci nie posiadające wiedzy o wyglądzie i szkodliwości tejże rośliny. Tym bardziej, że barszcz Sosnowskiego w okresie kwitnienia przyciąga uwagę atrakcyjnością kwiatów i może zachęcić do zerwania ich.

Kontakt z rośliną skutkuje silnym poparzeniem skóry, powstaniem pęcherzy, niegojących się ran i długo pozostających blizn oraz zapaleniem spojówek. Działanie chwastu nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury.

Barszcz Sosnowskiego przypomina nieco swoim wyglądem wyrośnięty koper, ale jest od niego znacznie wyższy – osiąga nawet 4 metry wysokości. Jego liście są szerokie i duże (do 2 metrów!) i posiadają zaostrzone końce.

Zielona łodyga charakteryzuje się obecnością fioletowych plamek w dolnej części. Białe kwiaty zebrane są w duże i gęste baldachy, przy czym największy baldach położony jest frontalnie osiągając średnicę 30-70 cm.

(rzd)

reklama reklama reklama reklama reklama
reklama