partnerzy portalu

reklama
Uwaga na kleszcze! fotolia

Uwaga na kleszcze!

Napisał  Lip 19, 2016

Życie na wsi w zwiększonym stopniu naraża człowieka na kontakt z kleszczami. Występują niemalże wszędzie – na łąkach, trawnikach, zaroślach. Choć są małymi pajączkami mogą wyrządzić ogromne spustoszenie w organizmie.

Im dłużej kleszcz przebywa w ciele, tym większe jest prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą czy jedną z odkleszczowych chorób zakaźnych. Największa aktywność kleszczy występuje pomiędzy majem i październikiem.

Trudno uchronić się przed kleszczem, zwłaszcza podczas codziennych prac gospodarskich, możemy jednak zwrócić uwagę na pewne elementy, które pomogą zmniejszyć ryzyko jego ukąszenia.

- Przede wszystkim dokładnie oglądajmy swoje ciało, a także dzieci skupiając się głównie na pachwinach i uszach – są to miejsca najchętniej wybierane przez kleszcze.

- W celu ochrony warto zastosować środki odstraszające kleszcze, dostępne w formie sprayów, żeli, kremów.

- Zadbajmy o odpowiedni strój, szczególnie gdy wybieramy się do lasu i na łąkę: pełne buty, skarpety, spodnie z długimi nogawkami, nakrycie głowy.

Jak postępować w przypadku wbicia się kleszcza:

- Należy uchwycić kleszcza, najlepiej pęsetą, możliwie jak najbliżej główki, a następnie lekkim, zdecydowanym ruchem, prostopadle do skóry wyciągnij go.

- Ważne jest, aby wyciągnąć kleszcza w całości – sprawdź, czy podczas wyjmowania ze skóry nie został rozerwany.

- Wyrzuć kleszcza, dokładnie umyj ręce i pęsetę, a następnie zdezynfekuj miejsce po ukąszeniu.

- Warto przez kilka dni obserwować ranę, czy nie pojawia się wokół niej rumień lub opuchlizna. W przypadku niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

- Jeśli kleszcz wbił się w trudno dostępnym miejscu i nie jesteś w stanie sam go wyciągnąć poproś o pomoc drugą osobę.

(rw) jm

reklama reklama reklama reklama
reklama