Wydrukuj tę stronę
Wtyki amerykańskie wchodzą do domów fot. Adobe Stock

Wtyki amerykańskie wchodzą do domów

Napisał  Paź 19, 2020

W ostatnim czasie w domach zaczynają pojawiać się wtyki amerykańskie poszukujące miejsca do przezimowania. Ich obecność może budzić zaniepokojenie, jednak są one całkowicie niegroźne.

Pojawiają się na parapetach, oknach, ścianach. Owad ten jest roślinożernym pluskwiakiem nazywanym wtykiem amerykańskim. Pochodzi z Ameryki Północnej, a do Europy został zawleczony pod koniec ubiegłego wieku. W Polsce pojawił się stosunkowo niedawno (pierwsze stwierdzenia występowania w 2007 r.), rozprzestrzenił się dosyć szybko i można go spotkać praktycznie na terenie większości kraju.

Pokarmowo jest związany z drzewami iglastymi, przede wszystkim sosnami, ale występuje również na innych gatunkach (świerk, jodła, daglezja, choina, cyprys). Postać dorosła osiąga długość około 2 cm. Ma wydłużone ciało, przyjmujące barwę różnych odcieni żółci, brązu i czerni, pokryte wzorem w postaci jasnych plamek i pasków. Na głowie posiada parę długich, lekko zgiętych czułków, z wyraźnie zaznaczonymi oczami oraz kłujką, ukrytą pod spodem ciała. Odnóża ma długie z różnego rodzaju wyrostkami i kolcami, golenie tylnej pary z płatowatymi rozszerzeniami. Owady dorosłe sprawnie kroczą i dobrze latają.

Wtyk amerykański jest obecny w otoczeniu ludzi w związku z częstym wykorzystywaniem roślin iglastych jako zieleni przydomowej. Jesienią owady poszukują miejsc do przezimowania. W środowisku naturalnym wykorzystują do tego celu różne zaciszne zakamarki i szczeliny. Osobniki żyjące w pobliżu siedzib ludzkich, w poszukiwaniu zimowisk kierują się do budynków, w których będą chciały jedynie spokojnie spędzić zimę. Są niegroźne dla ludzi, nie wykazują agresji. Niepokojone, np. poprzez dotykanie, wydzielają ostrą woń i uciekają.

Można się ich pozbyć poprzez zebranie i wyniesienie na zewnątrz. Jeśli pozostawiły nieprzyjemny zapach na ciele lub przedmiotach, wystarczy je umyć, a pomieszczenia przewietrzyć. Pojawienie się owadów w domostwach jest zjawiskiem sezonowym i kończy się po kilku tygodniach. Populacja wtyka amerykańskiego przechodzi ekspansywny rozwój i trzeba spodziewać się, że w kolejnych latach będzie pojawiało się coraz więcej tych owadów. Nie pozostaje nic innego, jak po prostu przyzwyczaić się do ich obecności.

(rzd) jp / Źródło: PIORIN