13,2°C

reklama
Botwina – prawdziwa bomba odżywcza fot. Adobe Stock

Botwina – prawdziwa bomba odżywcza

Napisał  Kwi 30, 2021

Botwina świetnie nadaje się do zup, a także jest smacznym dodatkiem do sałatek. Warto ją spożywać ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów.

Botwina - młode listki i korzenie buraka ćwikłowego. Roślina ta znakomicie nadaje się do zup o (botwinek, chłodników i barszczy) oraz do lekkich, wiosennych sałatek. Możemy ją spożywać świeżą lub przetworzoną. Świetnie komponuje się z innymi wiosennymi warzywami (sałata, rzodkiewka) oraz serami.

Botwina to źródło witamin i soli mineralnych. Zawiera między innymi witaminę A, E, C, K i B (1, 2, 3, 5, 9) oraz minerały jak cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, siarkę, wapń i żelazo.

Warzywo to jest skarbnicą antyoksydantów. Zawiera 13 antyoksydantów, głównie flawonoidy i antocyjany. Bogate w biotynę i siarkę poprawia i reguluje działanie gruczołów łojowych. Reguluje ciśnienie krwi, pomaga w walce z nadciśnieniem, obniża poziom cholesterolu LDL i chroni nas przed zawałem serca, udarem mózgu. Botwinka jest warzywem lekkostrawnym, zasadotwórczym, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

(rpf) jp / Źródło: R.H. Bronisze

Udostępnij:

Skomentuj