Program „Mój Prąd” - środki na wyczerpaniu

Napisał  Wrz 27, 2021

Tegoroczny budżet programu „Mój Prąd” jest na wyczerpaniu – środki w każdej chwili mogą się skończyć. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów.

Budżet tegorocznej, trzeciej edycji programu „Mój Prąd” wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków – podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeszcze przed końcem września nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków. Zainteresowanie programem w bieżącej edycji okazało się tak duże, że już teraz, po niespełna trzech miesiącach trwania naboru, środki finansowe są na wyczerpaniu.

Nabór w programie „Mój Prąd 3.0” rozpoczął się 1 lipca 2021r. i – zgodnie założeniami – miał być prowadzony najwyżej do 22 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z programu „Mój Prąd” dotację w wysokości 3 tys. zł może otrzymać maksymalnie 178 tys. beneficjentów. Tymczasem od początku naboru do NFOŚiGW codziennie wpływało nawet 3-4 tys. wniosków i już po miesiącu, na koniec lipca br., złożonych było ponad 85 tys. wniosków. Obecnie każdego dnia średnio przybywa 1,5 tys. aplikacji, a w systemie (według danych z 24 września br.) zarejestrowanych było dokładnie 162.052 wniosków o dofinansowanie.

O dotację w programie „Mój Prąd” może ubiegać się osoba fizyczna, której instalacja fotowoltaiczna jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m.in. istnieje licznik dwukierunkowy). Instalacja o mocy 2-10 kW musi być przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. – pod warunkiem, ze instalacja nie została zakończona przed tą datą, a inwestycja nie jest rozbudową już istniejącego systemu. Z NFOŚiGW w ramach dofinansowania można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

(rpf) jp / Źródło: NFOŚiGW

Udostępnij:

Skomentuj