By grzybobranie było bezpieczne, czyli jak nie zgubić się w lesie fot. Adobe Stock

By grzybobranie było bezpieczne, czyli jak nie zgubić się w lesie

Napisał  Paź 08, 2021

Czas grzybobrania to również czas, kiedy policja odnotowuje zwiększoną liczbę zaginięć. Wybierając się na grzyby pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu kilku zasad nawet, jeśli wydaje nam się, że znamy las doskonale. A jak postępować, gdy już się zgubimy?

W sezonie jesiennym nie ma tygodnia, w którym nie przyjmowalibyśmy zgłoszenia o zaginięciu osób podczas grzybobrania – informuje policja i radzi, co zrobić, by zminimalizować ryzyko zabłądzenia w lesie.

Aby grzybobranie było bezpieczne:

Wybierajmy się do lasów, których tereny są nam znane i znajdują się w pobliżu naszych domów, zaparkowanych pojazdów lub charakterystycznych miejsc. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.

Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu. Natomiast jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób, pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie;

Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Co zrobić, kiedy zorientujesz się, że nie potrafisz wrócić do miejsca z którego wyszedłeś:
- z
achowaj spokój, stres nie jest dobrym sprzymierzeńcem;

- jeśli masz możliwość, dojdź do jakiejkolwiek drogi, służby będą miały wówczas większą szansę na odnalezienie cię;
- zadzwoń na numer alarmowy 112 i opowiedz dyspozytorowi o swojej sytuacji, pamiętaj aby nie czekać na zapadnięcie zmroku, to zdecydowanie utrudni działania poszukiwawcze;
- rozejrzyj się za charakterystycznymi punktami takimi jak np. ambony, wzwyżki, drabiny, słupki oddziałowe z numerem. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane. Przydatne w określeniu lokalizacji również urządzenia i obiekty turystyczne.

(rw) jp / Źródło: KWP Kielce

Udostępnij:

Skomentuj