fbpx

Wścieklizna: Warto szczepić również koty

Napisał  Gru 19, 2021

Szczepienie psa przeciwko wściekliznie to obowiązek każdego posiadacza tego czworonoga. W 2021 roku Główny Inspoktorat Weterynarii podał informację o ponad stu przypadkach tej choroby w Polsce u zwierząt.W większości są to przypadki zdiagnozowane u dziko żyjących zwierząt, coraz częściej jednak statystki z GIW pokazaują, że zarażają się również zwierzęta domowe, takie jak psy podlegające obowiązkowi szczepienia, czy też coraz częściej koty.

Według danych podanych przez Głównego Lekarza Weterynarii w 2021 r. (stan na 14.12.2021) wściekliznę u zwierząt domowych i dzikich stwierdzono w 3 województwach: mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim. U zwierząt domowych stwierdzono 8 przypadków tej choroby w woj. mazowieckim:

- 6 przypadków wścieklizny potwierdzono u kotów, w powiatach: radomskim, wołomińskim, garwolińskim oraz m. st. Warszawa,

- 2 przypadki zostały stwierdzone u psów, w powiatach kozienickim i otwockim. Zwierzęta, u których wykryto chorobę, nie były szczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku 4 ww. zwierząt doszło do ich kontaktu z człowiekiem, a tym samym ryzyka zakażenia.

Wścieklizna to zakaźna wirusowa choroba ssaków, jest to tzw. zoonoza, ponieważ dotyka również ludzi. Choroba ta atakuje centralny układ nerwowy i praktycznie zawsze kończy się śmiercią.

Główną drogą zakażenia wścieklizną jest pogryzienie, gdyż wirus ten znajduje się w szczególności w ślinie.

Zwierzę, które jest chore nie boi się ludzi (lęk taki zdrowy osobnik ma w swojej naturze), zwiększa to ryzyko pokąsania.

Gdy człowiek zostanie pogryziony przez chore zwierzę, może zostać skierowany na szczepienie poekspozycyjne, dlatego bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem do właściwych miejscowo Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Obowiązek szczepienia psów przeciwko, zgodnie z obwiązującym prawem, mają posiadacze psów w terminie 30 dni dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Nie ma natomiast obowiązku szczepienia kotów, jednak mając na uwadze ryzyko zakażenia szczególnie w tych województwach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny w bieżącym roku, w trosce o ich i swoje bezpieczeństwo warto poddać je szczepieniom. Koty, które wychodzą, często znajdują się poza kontrolą swoich właścicieli i są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami, a tym samym mogą stać się źródłem wścieklizny dla ludzi.

Przy kontakcie ze zwierzętami wolno żyjącymi powinniśmy zachować szczególną ostrożność – apeluje Główny Lekarz Weterynarii.

(rzd) jm / Źródło: GIW

Udostępnij:

1 komentarz

  • karol
    Link do komentarza karol niedziela, 19 grudzień 2021 21:47

    powinno sie koty szczepis na wscieklizne bo chodzaluzem po calej gospodarce i moga roznosic

Skomentuj