fbpx
Uprawa grzybów leśnych - podstawowe informacje fotolia

Uprawa grzybów leśnych - podstawowe informacje

Napisał  Sty 15, 2022

Grzyby występują na całym świecie i do tej pory opisano około siedemdziesiąt tysięcy różnych gatunków. W Polsce bardzo popularne jest tak zwane grzybobranie, które nie jest niczym innym jak wycieczką do lasu w celu zbierania grzybów. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło wielu zwolenników tego typu aktywności, więc niektórzy zaczęli zastanawiać się nad uprawą grzybów leśnych, by uniknąć tłumów w trakcie okresu grzybobrania.

W poniższym artykule postaramy przybliżyć Ci się, jak uprawiać grzyby leśne w swoim własnym ogrodzie, a także domu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ich smakiem, a także wartościami odżywczymi bez potrzeby organizowania wycieczki do okolicznego lasu.

Grzyby leśne - co należy o nich wiedzieć? 

Grzyby, które możesz znaleźć w lesie, należą do typu mikoryzowych. Oznacza to, że żyją one w symbiozie z roślinami, a co za tym idzie, są związane bezpośrednio ze swoim miejscem występowania. W związku z tym, że grzyby leśne pozbawione są chlorofilu - to pokarm czerpią z korzeni pozostałych roślin znajdujących się w ich otoczeniu. Jednak nie jest to proces pasożytniczy, gdyż grzyby w zamian za pokarm oddają wodę oraz składniki mineralne.

Może brzmi to stosunkowo prosto, ale w praktyce jest to bardzo złożona kwestia, której poznanie i zrozumienie niekiedy zajmuje wiele lat. W przypadku grzybów leśnych powinieneś pamiętać, że nie każdy grzyb będzie chciał rosnąć w towarzystwie nieodpowiedniego drzewa. Z kolei właściwa roślinność nie jest gwarancją tego, że grzyby będą rosły. Jednak jeżeli interesuje Cię uprawa grzybów leśnych, to postaramy Ci się w tym pomóc.

Samodzielna uprawa grzybów leśnych - czy warto?

Zdecydowanie się na własną hodowlę grzybów jest interesującym wyborem przez wzgląd na nieustannie wzrastające ceny rynkowe. Lata w naszym kraju są coraz suchsze, więc negatywnie wpływa to na wzrost wszelkiej roślinności, również grzybów. W związku z tym można zakładać, że grzyby, które oferowane są w sklepach, nie będą tańsze, a wręcz przeciwnie.

Żeby rozpocząć własną hodowlę prawdziwków, kurek czy koźlaków należy zakupić grzybnię wybranego typu. To właśnie z niej wyrosną grzyby, które później będą mogły być nieodłącznym dodatkiem w Twojej domowej kuchni. Należy mieć na uwadze, że wzrost grzybów należy do skomplikowanych procesów, więc warto zdobyć trochę wiedzy merytorycznej przed przystąpieniem do działania.

Na rynku jest wiele ofert grzybni grzybów leśnych, których ceny są stosunkowo atrakcyjne, jednak powinieneś mieć świadomość, że producent nigdy nie może dać Ci gwarancji, że hodowla będzie sukcesem.

Jak uprawiać leśne grzyby w swoim własnym ogrodzie?

Niezależnie od tego czy postanowisz podjąć się wyhodowania maślaków, kurek czy podgrzybków - w każdym z tych przypadków proces wygląda bardzo podobnie. Według instrukcji prosty - w praktyce niezwykle skomplikowany. W każdym razie wzrost grzybów trwa około roku do dwóch lat. Jeżeli po tym czasie nic w Twoim ogrodzie nie wyrosło - widocznie niewiele można na to poradzić.

Interesuje Cię hodowla borowika? Warto byś grzybnie zasadził w towarzystwie drzew sosny, dębów lub buków. Jeżeli Twoim ulubionym grzybem jest maślak, to wtedy również sprawdzi się zasadzenie grzybni w sąsiedztwie sosny, ale także dobrym wyborem będzie modrzew. W związku z tym pamiętaj o tym, by najpierw dowiedzieć się jakie drzewa rosną w Twoim ogrodzie - zanim podejmiesz decyzję o samodzielnej uprawie grzybów leśnych.

Oprócz sąsiedztwa właściwego drzewa na wzrost grzybów wpływa także odpowiednia gleba. Musi być ona lekka i przepuszczająca, a także charakteryzująca się odpowiednim poziomem wilgotności. Ważna jest również zawartość substancji organicznej w glebie.

Właściwa uprawa grzybów leśnych - rady

Jeżeli zastanawiasz się jak uprawiać leśne grzyby i przygotowujesz się do podjęcia takich działań - musisz włożyć w to wiele pracy i uwagi. Po pierwsze musisz postarać się odtworzyć warunki leśne w swoim własnym ogrodzie. Możesz to uczynić poprzez pozostawienie przyrody samej sobie. W szczególności dotyczy się to okolic drzewa, które będzie towarzystwem Twojej grzybni. Specjalistyczna chemia pomaga w hodowli niektórych roślin, ale w tym przypadku jest niewskazana. Dzięki temu będziesz miał szansę na stworzenie w swoim ogrodzie tak zwanej gleby próchniczej, która charakterystyczna jest właśnie dla lasów.

Jeżeli pragniesz zasadzić grzyby w swoim ogrodzie, ale nie masz czasu ani cierpliwości, by zorganizować odpowiednie warunki do uprawy grzybów leśnych to doskonałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie hodowla pieczarek. Są to grzyby, które do wzrostu nie potrzebują światła, więc można uprawiać je nawet w piwnicy. Do wyboru masz dwa gatunki pieczarek - białą oraz brązową. Różnią się one między sobą ze względu na smak, ale proces hodowli w obu przypadkach wygląda bardzo podobnie.

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule udało nam się odpowiedzieć Ci na pytanie jak uprawiać leśne grzyby, a także na czym właściwie polega uprawa grzybów leśnych. Jeżeli jesteś zdeterminowany - życzymy Ci powodzenia w tym przedsięwzięciu.

(rup)

Udostępnij:

1 komentarz

  • Karol
    Link do komentarza Karol czwartek, 20 styczeń 2022 14:21

    Ja w tym roku miałam bardzo duży wysyp grzybów ale na mojej . . . działce!! wyhodowałam własne grzybki z pomocą cudownej technologii jaką są grzybnie haha

Skomentuj