fbpx
Kiedy dziki są niebezpieczne? fot. Adobe Stock

Kiedy dziki są niebezpieczne?

Napisał  Lut 21, 2022

Dziki są zwierzętami, które zwykle prowadzą nocny tryb życia, dlatego spotkanie ich nie jest wbrew pozorom łatwe. Jednak w ciągu ostatnich lat możemy zauważyć ich wzmożoną aktywność w ciągu dnia, która jest wynikiem dokarmiania ich przez ludzi. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ przyzwyczajone do karmienia zwierzęta mają trudności z odzwyczajeniem się od pomocy z zewnątrz i poradzeniem sobie po powrocie do naturalnego środowiska.

 

Nie zapominajmy, że dziki są zwierzętami żyjącymi na co dzień w lesie, a ich przebywanie w mieście wiąże się z wieloma problemami. To oznacza, że powinniśmy zrezygnować z ich dokarmiania, a tym samym nie zachęcać ich do pozostawania w wśród budynków mieszkalnych, gdzie czeka na nie wiele zagrożeń.

Kiedy dziki są niebezpieczne?

Dzik nie należy do niebezpiecznych zwierząt i nie zaatakuje nas, jeśli go wcześniej nie sprowokujemy, dlatego w razie zauważenia zwierzęcia warto nie wykonywać gwałtownych ruchów ani nie panikować, dzięki czemu unikniemy gwałtownej reakcji z jego strony. Jeśli nie będziemy niepokoić dzika, zwierzę nie powinno nas zaatakować. Zaczepianie go może doprowadzić do jego rozzłoszczenia, dlatego warto stać w bezruchu i zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę nas odpowiednio wcześnie zauważyło.

Z całą pewnością nie powinniśmy szczuć dzika psami, a nasze pupile powinny być zawsze wyprowadzane na smyczy. Jeśli zależy nam na ograniczeniu pojawiania się dzików w mieście, warto, abyśmy całkowicie zrezygnowali z pozostawiania w dostępnych miejscach jedzenia, ponieważ jest ono głównym powodem, dla którego pojawiają się one na terenie miast. Zwierzęta te są dla nas zagrożeniem jedynie w sytuacji, w której nie czują się przy nas pewnie lub zostaną przez nas w jakiś sposób sprowokowane.

Pamiętajmy także, że w miejscach, gdzie zaobserwowano dziki, powinniśmy zachować ostrożność i nie zbliżać się do zwierzęcia, które może poczuć się przez nas zagrożone. Szczególnie po zmroku warto, abyśmy nie zbliżać się do zarośli, w których mogą ukrywać się dziki.

Co zrobić, aby zapobiec pojawianiu się dzików na terenie miast?

Możemy zapobiec pojawianiu się dzików na terenie miast, jeśli zrezygnujemy z ich dokarmiania. Ponadto kluczowe jest utrzymanie czystości na terenie swoich posiadłości i w miejscu ustawiania koszy na śmieci. Dzięki temu dziki nie będą miały powodu, aby przebywać na terenie miasta. Nie powinniśmy również wyrzucać na widoku odpadów, które cieszą się zainteresowaniem ze strony tych zwierząt i są dla nich pokarmem. Warto zapobiegać takim sytuacjom wcześniej, ponieważ dzięki temu możemy działać prewencyjnie, a nie martwić się w chwili powstania problemu.

Jakie zagrożenia czekają nas ze strony dzików?

Przede wszystkim, kiedy dziki pojawiają się w mieście, istnieje możliwość spowodowania przez nie wypadku. Niestety, zdarza się, że zwierzęta wpadają pod samochód, przez co dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, które niejednokrotnie mogą być tragiczne w skutkach. Ponadto ranny dzik może stać się agresywny i niezwykle niebezpieczny, zwłaszcza jeśli będzie bronił swoich młodych. Zwierzęta te potrafią wyrządzić wiele szkód na działkach, w ogródkach oraz na gruntach uprawnych, dlatego tak istotne jest utrzymywanie na nich odpowiedniego porządku.

Pamiętajmy, że w razie spotkania dzika, warto zachować od niego odpowiednią odległość, dzięki czemu zwierzę nie będzie miało powodu do zaatakowania nas. Ważne także, abyśmy w powolny sposób oddalili się od miejsca, w którym zauważony przez nas osobnik się znajduje, ponieważ szybka ucieczka może wyprowadzić zwierzę z równowagi i sprowokować do ataku. Co więcej, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w chwili zauważenia lochy z młodymi, której reakcję trudno przewidzieć, ponieważ może instynktownie chronić swoje potomstwo. Dlatego warto opanować odruchową gwałtowną reakcję i zbyt pochopne zachowanie, które może prowadzić do tragedii.

Prowokowanie zwierzęcia nie jest dobrym pomysłem, dlatego najrozsądniej będzie, jeśli postanowimy oddalić się od miejsca pobytu dzików, a w razie potrzeby postaramy wspiąć na pobliskie drzewo, dzięki czemu unikniemy bliskiego spotkania z przedstawicielami tego gatunku.

(rw)

Udostępnij: