SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

15.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Oszczędzajmy wodę! Agro Brand

Oszczędzajmy wodę!

Napisał  Wrz 02, 2016

Gdy przez 10 sekund z kranu spada 6 kropel wody, w ciągu doby tracimy 12 litrów. W ciągu tygodnia to już 80 litrów, a roczny bilans strat wynosi aż 4 tysiące litrów.

Z wody korzystamy na co dzień w różnych celach. Jest nam potrzebna do picia, prania, sprzątania, mycia samochodu czy podlewania. Ogromne ilości wody są zużywane przez przemysł i rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. I nie chodzi tu o zaniechanie mycia się czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie wodą.

Oto niektóre z możliwych sposobów oszczędzania wody:
- wybieraj kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie,
- w spłuczce załóż zawór ograniczający,
- włączaj pełną pralkę,
- oszczędzaj wodę przy zmywaniu,
- kontroluj szczelność kranów,
- kupuj sprzęty oszczędzające wodę (pralki, zmywarki).

Pamiętajmy również o codziennych czynnościach ograniczających zanieczyszczenia wody:
- nie wylewaj farb, lakierów, rozpuszczalników do kanalizacji,
- samochód myj w takim miejscu, aby resztki benzyny i olejów nie przedostały się do kanalizacji,
- czytaj etykiety - używaj środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska.

Swobodny dostęp do wody sprawił, że stała się ona dla nas czymś oczywistym i często nie doceniamy jej. A tymczasem na świecie jest wielu ludzi, którzy nie mają dostępu do tego życiodajnego płynu. Muszą pokonywać znaczne odległości, aby zaspokoić pragnienie lub cierpią i umierają z jej niedostatku. Ofiarami są głównie noworodki i dzieci zarówno obszarów rolniczych, jak i wielkomiejskich slumsów.

WHO szacuje, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko. Natomiast według obliczeń ONZ dziecko urodzone w kraju rozwiniętym konsumuje 30-50 razy więcej wody niż dziecko, które przyszło na świat w kraju rozwijającym się. Nie zapominajmy o tym przy codziennym korzystaniu z wody.

(rzd) jm
Na podstawie: Aquanet

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama