fbpx
Wydrukuj tę stronę
Założenie i prowadzenie ogrodu ekologicznego wymaga poświęcenia czasu i nakładu pracy, ale efekty wynagradzają ten trud fot. Envato / materiał partnera

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu ekologicznego ogrodu w mieście?

Napisał  Cze 29, 2022

W mieście także może powstać ogród ekologiczny. Trzeba pamiętać o odpowiednim doborze roślin, które będą zmniejszały ślad węglowy, a jednocześnie będą odporne na niekorzystne warunki środowiskowe. Taki ogród może stać się swoistym azylem, oddzielającym od zgiełku miasta, od którego czasem chce się odpocząć. / materiał partnera

Jednocześnie może stać się miejscem uprawy roślin o działaniu leczniczym, ziół, warzyw, owoców, które można uprawiać na własny użytek. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu ekologicznego ogrodu w mieście?

Bądź eko i wpływaj na obniżenie śladu węglowego w mieście

Przy urządzaniu ekologicznego ogrodu trzeba się nieco natrudzić. W końcu ma być on przyjazny dla wszystkich gatunków, a jednocześnie gwarantować możliwość uprawy roślin bez pestycydów. Usunięcie wszystkich chwastów poprzez przekopywanie ogródka to dopiero początek. Ponieważ stężenie dwutlenku węgla w mieście jest większe, warunki do rozwoju roślin nie są bardzo korzystne i trzeba dążyć do jego obniżenia. Mitem jest bowiem to, że im więcej CO2, tym lepiej dla roślin. W swoim eko ogrodzie warto posadzić drzewo tlenowe, a nawet cały szpaler takich drzew. Radzi sobie na różnych glebach, nawet kamienistych. Dobrze rozwija się przy pH od 5 do 8,9. Należy dla niego wybrać miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.

Wiosną potrzebuje nawozu azotowego, a latem fosforowo-potasowego i mikroelementów. Pochłania ono nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla niż rodzime gatunki. Warto wiedzieć, że zbyt duża ilość CO2 może wpływać na niedobór azotu u uprawianych roślin. Ponadto w przypadku niektórych gatunków duża koncentracja dwutlenku węgla powoduje spowolnienie procesu fotosyntezy. Jeżeli planujecie uprawiać w swoim ogrodzie soję, to musicie wiedzieć, że w przypadku wysokiego poziomu CO2  jest ona bardziej podatna na ataki szkodników.

Oczywiście sadzenie roślin powodujących obniżenie śladu węglowego jest działaniem długoterminowym, które może pozytywnie wpływać na ograniczenie zmian klimatycznych, w połączeniu z innymi inicjatywami służącymi ochronie klimatu. Rośliny, które pochłaniają więcej CO2, rzeczywiście mogą rosnąć bujniej, ale pod warunkiem, że mają zapewnioną większą ilość wody, a także składników mineralnych, a przez zmiany klimatyczne okresy suszy są coraz częstsze. 

Jakie rośliny lecznicze i zioła posadzić w ekologicznym ogrodzie w mieście?

W ogrodzie ekologicznym w mieście nie powinno zabraknąć roślin leczniczych i ziół. Wśród nich świetnie sprawdzi się geranium. Jest to roślina, która preferuje ciepłe warunki od 16 do 25 stopni, zatem na zewnątrz można ją wystawiać jedynie późną wiosną i latem, a ponadto uprawiać w doniczce w zwykłej glebie ogrodowej. Geranium jest środkiem na stłuczenia i bolące stawy, wystarczy sporządzić z niego nalewkę, czyli liście zalać wódką na ok. 10 dni. Kilka kropel roztworu można również stosować na zapalenie ucha, kaszel czy stan zapalny. To roślina nieproblematyczna w uprawie, wystarczy ją nawozić zwykłym nawozem do roślin doniczkowych. Warto podkreślić, że stawiając geranium na tarasie, można uchronić się przed uciążliwymi muchami i komarami, które stronią od jego zapachu. Bezpośrednio w gruncie warto sadzić lubczyk, rozmaryn, czy też tymianek. Rozmaryn posadzony obok marchewki odstraszy połyśnicę marchwiankę, a bazylia ochroni kapustę czy też pomidory. Odwar z tymianku ochroni kapustę przed mączlikiem. Tymianek posadzony blisko róż może chronić je przed mrówkami.

Ozdobne rośliny, które sprawdzą się w ogrodzie ekologicznym

Wiele gatunków roślin ozdobnych jest miododajnych, zatem jeśli zamierzasz założyć pasiekę, to doskonale sprawdzą się drzewa i krzewy sadownicze, a także ozdobny aster nowoangielski, rdestowiec ostrokończysty czy wiśnia japońska. Trzeba jednak pamiętać, że pasieka powinna znajdować się przynajmniej 10 metrów od drogi. Wiśnia japońska nie wydaje jadalnych dla ludzi owoców, ale mogą się nimi żywić ptaki. Z tego powodu świetnie sprawdzi się nie tylko w ogrodzie w stylu japońskim, ale również ekologicznym.

Różnorodny ogród ekologiczny może powstać w mieście. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma sadzenie naturalnych sprzymierzeńców, czyli roślin, które chronią uprawy przed szkodnikami. Trzeba pamiętać o zrównoważonym podlewaniu i nawożeniu. W tym ostatnim przypadku oczywiście warto założyć w zacienionym miejscu w ogrodzie kompostownik. Jego założenie pozwoli również wykorzystać niektóre bioodpady.

(rpf) materiał partnera

Udostępnij: