fbpx
Wydrukuj tę stronę
Aby studnia spełniała przez lata swoją funkcję, należy zadbać o jej stan. fot. Źródło: unsplash.com / materiał partnera

Usterki studni kopanej – jak sobie z nimi radzić?

Napisał  Lip 16, 2022

Studnia na działce dla wielu osób odgrywa kluczową rolę. Pobierana woda służy między innymi do podlewania trawnika i ogrodu, ale także, po jej uzdatnieniu, może zasilić domową instalację wodociągową. Korzystają z tego właściciele budynków znajdujących się poza zasięgiem miejskiej sieci wodociągowej. / materiał partnerski

Naturalnie więc dokładamy wszelkich starań, żeby pozyskiwana woda była najwyższej jakości i dostępna do użytku w każdej chwili. Co jednak, kiedy studnia ulegnie awarii?

1. Studnia kopana i jej charakterystyka
2. Zanieczyszczenie studni kopanych
3. Obniżona wydajność studni

W obecnych czasach spotykamy się z coraz dłuższymi okresami suszy. Przerywane są nagłymi, intensywnymi opadami deszczu, które nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb roślin na naszej działce. Zwłaszcza warzywa i owoce nie poradzą sobie bez pomocy. Niezbędną im wodę dostarczyć możemy np. przez studnie kopane, które są jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby prywatne. Pamiętajmy jednak, że również one mogą ulec awarii...

Studnia kopana i jej charakterystyka

Klasyczna studnia kręgowa (kopana) to prosty i tani sposób czerpania wody gruntowej. Wybierana jest przez właścicieli domków jednorodzinnych, działkowych (rekreacyjnych) oraz małe przedsiębiorstwa rolne. Studnię zabezpiecza się przed osypywaniem za pomocą betonowych kręgów, jest głęboka na około 20 metrów. Widzimy więc, że nie sięga tak daleko jak studnia głębinowa, lecz bez większych przeszkód spełni wszystkie podstawowe potrzeby. Pozyskiwana woda wykorzystywana jest do podlewania ogrodu bądź bezpośredniego spożycia. Konieczne jest wtedy uzdatnianie wody, polegające na usunięciu szkodliwych substancji, w tym zmniejszeniu stężenia związków manganu i żelaza.

Kopana studnia powinna być od góry zabezpieczona – zasłonięta, aby do wody nie dostawała się ziemia, różnego rodzaju zanieczyszczenia czy nawet deszcz. Woda opadowa, zanim zasili studnię, zostaje poddana wielokrotnej filtracji w glebie, w którą wsiąka. Bakterie i grzyby spływające do wewnątrz są jedną z powszechniejszych przyczyn usterek studni kopanej.

Zanieczyszczenie studni kopanych

O studnię kopaną należy dbać, regularnie ją czyszcząc i dezynfekując. Pozostawienie jej bez nadzoru doprowadzi do usterki, co odbije się na wydajności, ale i czystości pobieranej wody.

Praktyka pokazuje, że jakość wody w studni może ulec pogorszeniu na skutek przedostających się do środka zanieczyszczeń. Co istotne, są to nie tylko ziemia i inne substancje z powierzchni. Na dnie studni stopniowo odkłada się coraz grubsza warstwa mułu. Powstaje z napływającej tam wraz z wodą gleby. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, którego nie zatrzymamy, lecz nawarstwiający się muł zmniejsza wydajność studni. Co więcej, na kręgach (również wystających ponad lustro wody) powstaje tzw. biofilm pełen bakterii i grzybów niebezpiecznych dla zdrowia.

Brzmi to poważnie i skomplikowanie, ale samo czyszczenie przebiega w dość prosty sposób. W pierwszej kolejności należy wypompować całą wodę, do dna studni, wybierając muł i zalegający pod nim piasek. Używajmy wydajnej pompy do usuwania zanieczyszczeń. Jeśli studnia nie była aktywna przez dłuższy czas, wykonajmy tę czynność wielokrotnie, czekając na jej ponowne zapełnienie. Powtarzajmy proces do momentu, aż pobierana woda stanie się przejrzysta, wolna od zabrudzeń. Dobrym pomysłem jest spłukiwanie kręgów wypompowywaną wodą (w obiegu zamkniętym) – pozwoli to na skuteczniejsze czyszczenie. Następnie wypełnijmy dno kilkudziesięciocentymetrową warstwą filtracyjną w postaci żwiru.

Do dezynfekcji wykorzystujmy specjalistyczne środki, np. wapno chlorowane. Pod żadnym pozorem nie mogą to być chemikalia do użytku domowego! Odpowiednio dobranym roztworem dokładnie wyczyśćmy ściany, jednocześnie naprawiając wszelkie ubytki (np. cementem). Na koniec wlejmy roztwór do wody, pamiętając, żeby ściśle trzymać się zaleceń i dawkowania producenta (biorąc pod uwagę głębokość studni i jej średnicę).

Obniżona wydajność studni

Zarówno w studni głębinowej, jak i kopanej, poziom wody z czasem może się obniżyć, zwłaszcza gdy jest użytkowana sporadycznie. Jeśli czyszczenie nie przyniosło pożądanych efektów, możemy ją pogłębić. Jest to stosunkowo droga inwestycja, dlatego w pierwszej kolejności warto spróbować innych rozwiązań. Zweryfikujmy, czy dana usterka studni kopanej jest na tyle uciążliwa, że wyklucza komfortowe z niej korzystanie. Istnieje szansa, że czerpanie wody, np. do podlewania roślin, w dalszym ciągu będzie możliwe, mimo obniżonego jej poziomu w studni. Sprawdźmy więc głębokość lustra wody (o czym więcej dowiemy się na stronie: https://ogrody24.pl/blog/post/jak-sprawdzic-na-jakiej-glebokosci-jest-woda-poznaj-swoja-studnie).

Jeśli jednak potrzebujemy sporej ilości wody pitnej, np. przy domkach letniskowych, konieczne jest pogłębienie. Zamiast dokładać kolejne kręgi do studni kopanej, lepiej wykorzystać jej szyb do wykonania studni wierconej. Wyjdzie taniej i wydajniej – sięga ona nawet kilkadziesiąt metrów wgłąb ziemi.

(rw) materiał partnerski

Udostępnij: