REKLAMA

Wielki gracz na rynku drobiu powraca do Europy?

Redakcja - Prawo i Finanse
20.05.2019
chat-icon 0

Unia Europejska może niebawem odblokować import mięsa z kilkunastu zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie, brazylijskiego BRF – donosi agencja Reuters.

fotolia
REKLAMA

Unia Europejska może niebawem odblokować import mięsa z kilkunastu zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie, brazylijskiego BRF – donosi agencja Reuters.

Przedsiębiorstwo BRF oświadczyło, że przesłanką do złagodzenia przez UE dotychczasowego stanowiska i zniesienia embarga, jest dramatyczna sytuacja w Chinach związana z ASF. Brazylijczycy nie kryją zadowolenia z ewentualnego wcześniejszego powrotu na rynek Wspólnoty i uważają, że są gotowi zaspokoić europejski popyt na drób.

Deficyt mięsa wieprzowego w Chinach generuje coraz większy popyt na mięso drobiowe wśród konsumentów. To z kolei wywiera ogromną presję na gwałtowny wzrost cen drobiu na lokalnym rynku. W marcu tego roku cena hurtowa mięsa drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca 2018 roku.

Na skutek sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Sądzi się, że naturalną pochodną tych zdarzeń jest zachwianie równowagi w podaży mięsa drobiowego w skali globalnej, także w Unii Europejskiej.

Według szacunków amerykańskich analityków z początku tego roku, produkcja mięsa kurcząt w Chinach w 2019 roku wyniesie 12,65 mln ton (+ 8 proc. r/r). Spożycie drobiu na mieszkańca ma wzrosnąć średnio o 9 proc. w 2019 roku. Podaż wewnętrzna będzie jednak niewystarczająca, tworząc dużą lukę dla importu. Prognozuje się, że przywóz do Chin mięsa kurcząt może zwiększyć się w roku 2019 o 32 proc. do 450 tys. ton.

Brazylijczycy chcą również skorzystać na bezpośrednich dostawach do Chin. Tym bardziej, że już rozwiązali spór antydumpingowy z Chińczykami. W 2018 roku Brazylia odpowiadała za 85 procent dostaw mięsa kurcząt do Chin, dopiero daleko za nią uplasowali się eksporterzy z Argentyny (9 proc.), Chile (3 proc.) i Tajlandii (3 proc.).

Spekuluje się, że nie odpuści też Tajlandia, która odzyskała rynek chiński po wielu latach nieobecności – Chiny zblokowały przywóz z tego kraju z powodu grypy ptaków w 2004 roku. W marcu 2018 roku Tajlandia wysłała pierwszy transport mięsa do Chin. Łącznie w roku 2018 z Tajlandii sprzedano na rynek chiński 21 tys. ton kurcząt. Choć to niewiele, to analitycy uważają, że perspektywy są optymistyczne z uwagi na fakt, że eksport tajskich kurczaków ma bezcłowe przywileje w ramach umowy o wolnym handlu ASEAN.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA