REKLAMA

Wielkopolska: ponad dwanaście godzin ratowali płonące gospodarstwo

Ciężka praca strażaków w bardzo trudnych warunkach pozwoliła uratować przed spaleniem części gospodarstwa w Śmiardowie Krajeńskim (woj. wielkopolskie, pow. złotowski, gm. Krajenka).

fot. KP PSP Złotów
Redakcja - Prawo i Finanse 07.12.2018 chat-icon0

REKLAMA

Siły, które zadysponowano na początku do akcji ratowniczej 5 grudnia tuż przed godziną 6.00 rano, okazały się nie wystarczające, a w działaniach ratowniczych ostatecznie wzięło udział aż 124 strażaków i 30 wozów strażackich! Walczyli oni z żywiołem przez ponad 12 godzin.

Zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Śmiardowo Krajeńskie wpłynęło do Stanowiska Kierowania w KP PSP w Złotowie kilka minut przed godziną szóstą piątego grudnia 2018 roku.

Pożar obejmował całe poddasze budynku inwentarskiego wypełnione słomą w balotach (ok. 100 ton), którą strażacy przy pomocy ręcznych narzędzi gospodarskich i w pełnej ochronie dróg oddechowych musieli wyrzucić na zewnątrz. W dalszej kolejności ciężki sprzęt rolniczy gospodarza, sąsiadów, którzy przyszli z pomocą wywoził nadpaloną słomę w bezpieczne miejsce – na pole. Dodatkowo w miejscu pożaru pracowały dwa wysięgniki koszowe z zdaniem m. in. schładzania pokrycia dachu – informuje KP PSP w Złotowie.

Podczas tych działań zdemontowano pokrycie dochowe budynku w celu odprowadzenia produktów spalania i zmniejszenia występującej na poddaszu wysokiej temperatury. Na czas akcji, ze względu na bardzo dużą ilość sprzętu i wozów strażackich Policja wyłączyła całkowicie z ruchu drogę przebiegającą w pobliżu.

Ciężka walka strażaków z żywiołem okazała się bardzo skuteczna – dzięki ich działaniom przed spaleniem udało się obronić część inwentarską obiektu, pozostałą cześć magazynową, gdzie składowano zboże oraz przylegające zabudowania a także inwentarz hodowlany (bydło opasowe).

– Ciągłość działań w odniesieniu do pracy ratowników w sprzęcie ochrony dróg oddechowych zapewniono w oparciu sprzęt stanowiący wyposażenie specjalistycznego kontenera z KM PSP Poznań, rezerwy butli z KP PSP Piła i KP PSP Złotów. Łącznie w działaniach zużyto zapas powetrza odpowiadający pojemności 300 butli powietrznych. – relacjonuje starszy aspirant Kazimierz Wiebskowski

Korzystając z okazji strażacy powiatu złotowskiego, serdecznie dziękują samorządowi Gminy Krajenka, Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańcom Śmiardowa Krajeńskiego za okazaną dużą pomoc logistyczną, dzięki której strażacy mogli przez ponad 12 godzin akcji skutecznie realizować postawione przed nimi zadania.

(rpf) jp / źródło: KP PSP w Złotowie


REKLAMA

Polecane

Gaz propan niezastąpiony w polskim rolnictwie

Technika rolnicza

Jakie traktory najczęściej kupują rolnicy? TOP 10 najchętniej wybieranych maszyn nowych i używanych

Technika
REKLAMA

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA