Wiosenne maszyny rolnicze – włóka łąkowo-polowa
Rok 2024 mamy przed sobą dlatego wielu rolników zadaje sobie pytanie – jakie maszyny rolnicze najlepiej przydają się wiosną? Co raz częściej słyszymy o cudach jakie potrafi zdziałać włóka łąkowo-polowa na nieprzygotowanym gruncie ornym. Skąd te maszyny rolnicze zdobyły sobie taką sympatię na początku rolniczego sezonu?
Głównym zadaniem włóki łąkowo-polowej jest wyrównanie powierzchni gleby po zimie. Maszyną tę wykorzystuje się zazwyczaj na pastwiskach i łąkach, z których pozyskiwane są rośliny stanowiące paszę dla bydła. Często maszyna ta znajduje zastosowanie również po orce. Zabiegi przygotowania gleby pod uprawę które wykonujemy po jesiennej orce są wykonywane obecnie coraz częściej przez maszyny rolnicze takie jak brony talerzowe lub agregaty talerzowe uprawowo-siewne.
Jak zarejestrować traktor bez dokumentów?
Korzyści wynikające z włókowania to min. przyspieszenie procesu ogrzewania się gleby po ustąpieniu śniegu jak również zapobieganie utracie wilgoci. W ten sposób ograniczamy parowanie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest pobudzenie chwastów do kiełkowania, ma to na celu ich wcześniejszą likwidację. Gleba po zimowej bezczynności, przeważnie stanowi zbitą skorupę. Jest to środowisko wyjątkowo nieprzyjazne z punktu widzenia traw, roślin motylkowych itd. Włóka łąkowa ugniata rolę, niszczy budzące się do życia chwasty oraz kruszy zaskorupienie. Wciskanie brył ziemi w powierzchnię gleby, bez naruszania ich struktury zapobiega nadmiernemu parowaniu. Warto nadmienić o licznych, powstałych wiosną kretowiskach, które utrudniają późniejsze prace rolnicze (np. sianokosy), lecz także stanowią duże zagrożenie dla wypasanych na pastwiskach zwierząt. Bardzo często kończy się złamaniami kończyn na skutek wdepnięcia w otwór kretowiska. Do najczęściej kupowanych na tą okazję maszyn zielonkowych należą kosiarki rotacyjne, kosiarki sadownicze, kosiarki bijakowe, zgrabiarki karuzelowe, przetrząsacze pasowe, przetrząsaczo-zgrabiarki jak również owijarki bel.
Zbita darń łąkowa ogranicza krzewienie się roślin. Włóka łąkowo-polowa napowietrza glebę, zarazem usuwa ubiegłoroczne pozostałości roślinne, eliminując tym samym możliwość powstawania siedlisk gnilnych i pleśniowych, które pozostawione wpłyną na obniżenie jakości paszy uzyskanej w roku bieżącym. Pamiętajmy o pozostałościach odzwierzęcych i piachu. Nieoczyszczona i niewyrównana powierzchnia łąki sprzyja przedostawaniu się zanieczyszczeń w trakcie grabienia i zbiorów zielonki, co sprawi, iż zwierzęta otrzymają słabej jakości paszę.
Najczęściej wymieniane części do maszyn rolniczych – co warto wiedzieć?
Zabieg włókowania rozpoczynamy wczesną wiosną, kiedy wysokość runi wyniesie ok 10 centymetrów wtedy nasza włóka łąkowo-polowa wkracza do akcji. Jak podaje producent maszyn rolniczych Specagro, cechą charakterystyczną włóki łąkowej wysokiej jakości, jest jej zdolność do dopasowania się do ukształtowania terenu, stabilność w trakcie prac polowych oraz liczba elementów roboczych. Dzięki zastosowaniu kątownika hutniczego oraz odlewów żeliwnych do budowy maszyny, włóka idealnie nadaje się do wiosennych prac. Najbardziej popularne są włóki łąkowo-polowe wyposażone w siłowniki hydrauliczne, mające na celu łatwość rozłożenia ramion po dotarciu na łąkę czy pastwisko. Dlatego brony SPECAGRO występują w szerokościach 2m, 3m, 4m, 5m, 6m oraz 8m. Często po zabiegu włókowania stosuje się siewnik poplonu, celem podsiania trawy oraz użycie wału łąkowego ugniatającego.
Te właśnie nowoczesne maszyny rolnicze powodują, że rolnictwo nie tylko staje się z roku na rok coraz bardziej wydajne, ale przede wszystkim bardziej opłacalne. Dzięki większym zbiorom zwrot rolników z poczynionych inwestycji i włożonej pracy jest dzisiaj wyższy niż kiedykolwiek. Dlatego właśnie polskie rolnictwo nie pozostaje już w tyle za krajami zachodnimi, ale śmiało je dogania, a nawet prześciga w wielu aspektach.
(rtr) materiał promocyjny
Czy warto kupować używane maszyny rolnicze?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.