REKLAMA

Wiosenne przycinanie drzew owocowych i krzewów – kalendarium i lista narzędzi ogrodowych

Redakcja - Uprawa
16.02.2023
chat-icon 0

Przycinanie drzew owocowych i krzewów to jedno z najistotniejszych działań pielęgnacyjnych w ogrodzie. Zabieg ten pozwala kontrolować rozpiętość oraz wysokość roślin, umożliwia pozbycie się chorych i przesuszonych gałęzi, a także zwiększa plony. Dowiedz się, kiedy przycinać drzewa owocowe, w jaki sposób to robić oraz jakich narzędzi najlepiej używać./ materiał promocyjny

fot. materiały promocyjne / freepik.com
REKLAMA

Przycinanie drzew owocowych i krzewów to jedno z najistotniejszych działań pielęgnacyjnych w ogrodzie. Zabieg ten pozwala kontrolować rozpiętość oraz wysokość roślin, umożliwia pozbycie się chorych i przesuszonych gałęzi, a także zwiększa plony. Dowiedz się, kiedy przycinać drzewa owocowe, w jaki sposób to robić oraz jakich narzędzi najlepiej używać. / materiał promocyjny

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych warto przeprowadzać wiosną, zarówno jeśli jest to pierwsze formowanie, jak i przycinanie starych drzew owocowych. Nie powinno się tego wykonywać jesienią oraz podczas ostrej zimy – może to negatywnie wpłynąć na dalszy wzrost drzewa owocowego. Każde przycinanie równa się otwarciu drzewa, do którego łatwiej dostają się toksyny, grzyby, wilgoć, ale też mróz. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że roślina będzie podatniejsza na zachorowanie.

Najlepszym czasem na przycinanie drzew owocowych jest okres od przedwiośnia do końca jesieni. Należy pamiętać, że podczas późnej zimy wykonuje się tylko konieczne zabiegi pielęgnacyjne i to jedynie przy części drzew. Podczas planowania tego, kiedy przycinać gałęzie drzew owocowych, warto więc brać pod uwagę wytrzymałość konkretnego gatunku na mróz.

Od kiedy można przycinać drzewa, które wyróżniają się najmniejszą podatnością na mróz? W niektórych wypadkach można zrobić to już pod koniec stycznia lub lutego – np. przycinanie jabłoni i gruszy. Podobnie można postąpić ze śliwą, ale wiśnie, czereśnie lub brzoskwinie lepiej pozostawić bez cięcia do marca-kwietnia.

Jak przycinać drzewa owocowe?

Istnieje kilka metod, które pozwalają na skuteczne i bezpieczne przycinanie drzew owocowych. Jeśli jest to przycinanie po posadzeniu, najlepiej jest wykonać cięcie na wysokości od 70 do 90 cm w przypadku nierozgałęzionych sadzonek. W sytuacji odwrotnej należy przyciąć rozgałęzienia, które znajdują się powyżej 55 cm wysokości drzewka, zostawiając około ⅔ ich długości. Pędy, które znajdują się poniżej 55 cm, najlepiej usunąć. Nie należy także pozostawiać mocnych pędów, czyli wszystkich, które wyrastają pod kątem ostrym oraz zbliżonych średnicą do przewodnika. Przycinanie gałęzi drzew owocowych po posadzeniu jest konieczne, jednak powinno się poczekać z tym do wiosny.

Przycinanie formujące wykonuje się przez pierwsze 3 lata po posadzeniu drzewka. Po tym czasie cięcie ma na celu tylko dostarczenie roślinom słońca oraz powietrza. Dlatego też tnie się te gałęzie, które się krzyżują, powodując zbyt duże zgęstnienie w koronie drzewa. Stare drzewa owocowe podlegają jedynie przycinaniu sanitarnemu. Wykonuje się je w celu odmłodzenia i ożywienia drzewa, które nie daje już wiele owoców. Często przycinanie starego drzewa owocowego jest dużo korzystniejsze niż zastąpienie go nową sadzonką, jednak jest to bardziej wymagające zadanie.

Ważne, aby zabezpieczyć drzewa owocowe po podcinaniu – znacznie zmniejszy to ryzyko przedostania się grzybów czy rozwoju infekcji. Najlepiej jest zastosować opryski tuż po wykonanej pracy i zamalowaniu przyciętych pędów specjalnym preparatem ogrodniczym.

>> Dowiedz się więcej o wiosennym oprysku drzew owocowych

Kiedy przycinać drzewa liściaste?

Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się drzewa liściaste, należy zwrócić uwagę na ich gatunek. Takie rośliny, jak klon i brzoza wyróżniają się dużą zawartością soków – trzeba je regulować od czerwca do września. Kiedy przycinać drzewa liściaste pozostałych rodzajów? Najlepiej robić to między styczniem a marcem. Jeśli jednak masz w ogrodzie drzewa, które już w marcu zaczynają się rozrastać, zdecyduj się na wcześniejsze cięcie – dobrym momentem może być nawet końcówka zimy.

Przycinanie drzew owocowych – niezbędny sprzęt

Wiosenne przycinanie drzew owocowych i krzewów – kalendarium i lista narzędzi ogrodowych

Przycinanie drzew owocowych wymaga odpowiednich narzędzi, które pozwolą z łatwością pozbywać się gałęzi w wygodny, ale jednocześnie bezpieczny sposób. Najlepiej wybierać poręczny sprzęt o wysokiej jakości wykonania, a w przypadku urządzeń elektrycznych – o dużej mocy akumulatora. Każdy ogrodnik powinien zaopatrzyć się w dwa podstawowe narzędzia ogrodowe do przycinania drzew owocowych: nożyce akumulatorowe oraz sekator ręczny.

>> Sprawdź, jakie narzędzia do przycinania drzew warto kupić

Nożyce akumulatorowe

Podczas wyboru nożyc do przycinania krzewów i drzew owocowych najlepiej jest zdecydować się na model akumulatorowy. Dzięki temu cały proces będzie szybszy, łatwiejszy, ale także bardziej precyzyjny niż w przypadku narzędzi ręcznych. Akumulatorowe nożyce do przycinania drzew są też znacznie bardziej mobilne od elektrycznych – nie ma tu ograniczenia w postaci kabla. Warto zwrócić również uwagę na różne możliwości ich zastosowania: do czego jeszcze można wykorzystać akumulatorowe nożyce? Do trawy i krzewów, które tworzą żywopłot, ale także podcinania rozrośniętych bluszczy lub winorośli.

Sekator ręczny

Do przycinania drzew owocowych przyda się także sekator ręczny. Warto mieć w swoim wyposażeniu zarówno sekator na wysięgniku, jak i bezszczotkowy sekator ręczny. Pierwszy doskonale sprawdzi się podczas przycinania wyższych drzew – szczególnie przy rozrzedzaniu gałęzi w celu dopuszczenia do nich światła. Drugi z nich jest doskonałym narzędziem do ręcznego podcinania zarówno drzew owocowych, jak i innych roślin w ogrodzie.

Przycinanie krzewów na wiosnę

Wiosna jest doskonałym czasem na to, aby przyciąć krzewy ozdobne. Dzięki temu zachowają swój kształt, ale też zachwycą bogactwem kolorów. Przycinanie krzewów na wiosnę powinno odbywać się niemal każdego roku, aby można było stale kontrolować rozrost, a także wielość pąków. Pozostawianie ich bez podcinania sprawi, że przydomowy ogród będzie uboższy. Krzewy mają wtedy mniej kwiatów, pąki mogą się nie rozwijać przez zbyt małą ekspozycję na słońce i niewielki dostęp do powietrza.

Istnieją jednak krzewy ozdobne, które nie wymagają przycinania, np. magnolie, azalie, laburnum. Należy dokładnie określić gatunki roślin ogrodowych, ponieważ niektóre z nich nie wymagają corocznego regulowania. Zawsze warto więc dokładnie sprawdzić, jakie drzewa potrzebują tego rodzaju pielęgnacji. Kiedy przycinać krzewy, aby nie zaszkodzić ich wzrostowi?

Kiedy i jak przycinać krzewy ozdobne?

Krzewy ozdobne można podzielić na rodzaje, które przycina się przedwiośniem oraz po przekwitnięciu. Kiedy przycinać krzewy ozdobne? Forsycja, jaśminowiec, wiciokrzew i wszystkie gatunki, których kwitnienie przypada na wiosnę, należy przycinać po tym, jak ich kwiaty opadną. Różę, pięciornika, tawułę japońską i krzewuszkę reguluje się od lutego, aż do połowy kwietnia.

Pędy należy przycinać nad pąkami, przy czym trzeba pozostawić kilka milimetrów gałęzi (do pół centymetra). Jeśli pozostawisz zbyt długi pęd, nie pojawią się na nim kwiaty ani liście. Jeśli zależy Ci na tym, aby krzew był gęsty, nie przejmuj się kierunkiem pąków. Jednak w sytuacji, gdy chcesz nieco rozrzedzić gałęzie, podczas przycinania zadbaj, by pąki miały kierunek przeciwny do korony krzewu.

Przycinanie krzewów iglastych powinno odbywać się wczesną wiosną i tylko wtedy, kiedy celem jest nadanie im wyjątkowego kształtu lub pozbycie się wyschniętych gałęzi. Nie ma konieczności cięcia w innych przypadkach.

Czym przycinać krzewy?

Przycinanie krzewów może być przyjemnym i szybkim zajęciem. Wykonywanie tego działania wymaga jednak precyzji i sporej siły. Jak ułatwić sobie to zadanie? Przy wykorzystaniu odpowiednich elektronarzędzi czas pracy znacznie się skraca, a dokładność wzrasta. Ważne jest więc to, aby zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli właściwie zadbać o rośliny w ogrodzie. Czym najlepiej przycinać krzewy? Poznaj nasze propozycje!

Nożyce do krzewów

Wiosenne przycinanie drzew owocowych i krzewów – kalendarium i lista narzędzi ogrodowych

Podstawowym narzędziem są oczywiście nożyce do krzewów. Standardowe, manualne instrumenty nie zapewnią jednak komfortowej pracy, zwłaszcza przy większej liczbie roślin. Znacznie lepszym rozwiązaniem są narzędzia elektryczne, takie jak nożyce akumulatorowe do krzewów. Szybkość, dokładność, moc – to cechy, które przemawiają za wyborem właśnie tego narzędzia.

Nożyce do przycinania drzew i krzewów z oferty RYOBI® zostały skonstruowane w taki sposób, aby spełniały wszelkie możliwe wymagania użytkowników. Dzięki temu są tak wygodne i potrzebne podczas pielęgnacji ogrodu. Trzeba podkreślić, że nożyce elektryczne do krzewów na baterie są wygodniejsze w użyciu niż urządzenia sieciowe, a jednocześnie łatwe w przechowywaniu. Nie zajmują wiele miejsca, a także nie wymagają przedłużacza podłączanego do sieci elektrycznej. Dobrą alternatywą będą też nożyce do krzewów o wydłużonym zasięgu.

Pilarka z prowadnicą do wysokich gałęzi

Pilarka z prowadnicą od RYOBI® jest niezastąpionym elektronarzędziem do podcinania gałęzi, które są trudno dostępne i znajdują się wysoko. Jej kształt oraz waga sprawiają, że bez użycia drabiny dosięgniesz każdej gałęzi w Twoim ogrodzie i przytniesz ją pod odpowiednim kątem. Co więcej, akumulator narzędzia wyróżnia się wyjątkowo długim czasem pracy. Zobacz najlepsze pilarki do gałęzi.

Postaw na elektronarzędzia akumulatorowe

Do przycinania krzewów i drzew warto wybrać elektronarzędzia akumulatorowe. Dzięki nim nie trzeba używać wiele siły do przycięcia nawet grubszych i twardszych gałęzi. Wygoda użytkowania elektronarzędzi ogrodowych akumulatorowych sprawia, że prace w ogrodzie są jeszcze przyjemniejsze i przynoszą oczekiwane rezultaty. Nie musisz martwić się o podłączenie do sieci czy kabel plączący się między nogami. Przycinanie gałęzi drzew owocowych i formowanie krzewów dzięki tym sprzętom staje się znacznie prostsze, ale też bardziej precyzyjne. Jeśli cenisz sobie komfort i wygodę, zdecydowanie postaw na akumulatorowe nożyce do cięcia krzewów oraz drzewek.

Elektronarzędzia RYOBI ONE+ HP

Zastanawiasz się nad tym, jakie narzędzia akumulatorowe wybrać do prac ogrodowych? Zdecyduj się na elektronarzędzia RYOBI ONE+ HP! Wyróżniają je wydajne bezszczotkowe akumulatory o wysokiej jakości, charakteryzujące się wyjątkowo cichą pracą. Są lekkie, mają ergonomiczną budowę ułatwiającą użytkowanie, a przy tym nie zajmują wiele miejsca. Z łatwością przechowasz je w garażu czy składziku w czasie sezonu zimowego. Doskonale sprawdzą się we wszelkich pracach ogrodowych, ale będą też przydatne podczas majsterkowania. Ich atutem jest również fakt, że jeden akumulator pasuje do wszystkich elektronarzędzi RYOBI®.

Wiosenny kalendarz przycinek drzew i krzewów

Mimo tego, że cięcie często kojarzy się z późną jesienią, lepiej zdecydować się na wiosenne przycinanie drzew owocowych. Przed nadejściem zimy rośliny przygotowują się bowiem do niskich temperatur. Poza wyjątkami najlepiej będzie więc przycinać drzewa owocowe właśnie tuż przed lub na początku wiosny, kiedy temperatury nie są już ujemne. Kiedy przycina się drzewa owocowe konkretnych rodzajów? Zależy to od gatunku, a co za tym idzie – okresu największego wzrostu. Przycinanie śliwy, jabłoni czy gruszy można zacząć nawet w styczniu, ale z czereśnią, forsycją lub trawulą warto jednak nieco poczekać. 

Miesiąc/

roślina

I

II   

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X  

XI 

XII

JABŁOŃ

tak

           

tak

tak

     

GRUSZA

tak

                     

WIŚNIA

   

tak

     

tak

tak

       

CZEREŚNIA

   

tak

     

tak

tak

       

BRZOSKWINIA

     

tak

               

ŚLIWA

tak

                     

FORSYCJA

       

tak

             

JAŚMINOWIEC

         

tak

tak

         

KRZEWUSZKA CUDOWNA

         

tak

           

PIĘCIORNIK KRZEWIASTY

   

tak

tak

               

TAWUŁA JAPOŃSKA

   

tak

tak

               

RÓŻA

     

tak

               

 

(rup) materiał promocyjny

 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA