REKLAMA

Wiosenne warzywa. Które gatunki pierwsze siejemy w ogrodzie

Redakcja - Uprawa
13.12.2021
chat-icon 0

Po długiej zimie mamy dość długo przechowywanych warzyw. Z upragnieniem wyczekujemy momentu, kiedy na naszym stole pojawi się delikatna sałata i chrupiące rzodkiewki. Zanim to jednak nastąpimy, musimy poświęcić chwilę na wysiew nowalijek. Podpowiadamy, jakie warzywa zasiać, by szybko zebrać pierwsze plony.

REKLAMA

Po długiej zimie mamy dość długo przechowywanych warzyw. Z upragnieniem wyczekujemy momentu, kiedy na naszym stole pojawi się delikatna sałata i chrupiące rzodkiewki. Zanim to jednak nastąpimy, musimy poświęcić chwilę na wysiew nowalijek. Podpowiadamy, jakie warzywa zasiać, by szybko zebrać pierwsze plony.

Typowe warzywa wiosennego wysiewu

Gatunki, które wybieramy do siewu w pierwszej kolejności, powinny spełnić kilka warunków. Warzywa przedplonowe muszą być wytrzymałe na niskie temperatury. Wczesna wiosna, to okres, kiedy pogoda nie jest jeszcze zbyt stabilna. Kiełkującym nasionom i młodym siewkom w każdej chwili może zagrażać przymrozek. Innym kryterium jest czas, jaki upłynie od siewu do zbioru – nie może być za długi.

Ranking najpopularniejszych gatunków do siewu wczesną wiosną

1. Rzodkiewka to warzywo bardzo popularne w Polsce. Zebrana z grządki w okresie wiosennym, charakteryzuje się delikatnym smakiem. Soczyste rzodkiewki rosną najlepiej przy chłodnej pogodzie na początku sezonu. Ma króciutki okres wegetacji, a młode siewki bez trudu wytrzymują spadek temperatury poniżej zera. Polecane odmiany rzodkiewki do wczesnowiosennego siewu to: Opolanka, Fiesta, Poloneza, Saxa i Rzodkiewka 18-dniowa.

2. Sałata, podobnie jak rzodkiewka możne być doskonałym przedplonem. Rozsadę sałaty można wysiać już zimą na domowym parapecie. Polecane odmiany sałaty masłowej: Bona, Owacja, Justyna, Syrena. Bardziej ambitni mogą wzbogacić grządki o rozsadę odmian kruchych – Samby, Kingi, Arki: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-salaty/

3. Kalarepa jest warzywem o krótkim okresie wegetacyjnym i niskich wymaganiach. Uprawia się ją z wcześniej przygotowanej rozsady. Do uprawy na przedwiośniu warto wybierać odmiany odporne na jarowizację.

4. Szpinak to jest kolejnym gatunkiem, które doskonale spisuje się w uprawie wczesnowiosennej. Wysiany na przełomie marca i kwietnia, jest gotowy do zbioru pod koniec maja.

5. Bób kiełkuje już przy 3-4 stopniach za oknem. Dobrze znosi krótkie przymrozki. Polecane odmiany to: Bachus, Bizon, Basta, Dragon i Karmazyn.

6. Marchew można zasiać pod koniec marca. Po 90 – 110 dniach będzie możliwy zbiór pierwszych korzeni. Dobre do wczesnego siewu są odmiany Amsterdam 3, Pierwszy Zbiór, Atol: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-marchwi/

7. Pietruszka bardzo dobrze rośnie w niskiej temperaturze. Duże ilości wody zalegającej po zimie w glebie, sprzyjają jej rozwojowi. Na wiosenny wysiew warto przeznaczyć nasiona odmian korzeniowych Lenka i Kaśka, a z naciowych Festiwal 68 i Natalka.

8. Groch jest jednym z warzyw, których wysokie plony są warunkowane wczesnym wysiewem. Polecane odmiany do uprawy amatorskiej: Sześciotygodniowy, Pionier, Jubilat, Iłówiecki (cukrowy).

Ważne przygotowania

Wczesnowiosenna uprawa warzyw to świetny pomysł na naturalne, niepryskane zbiory. Do wyboru mamy wiele gatunków, które możemy uprawiać z siewu do gruntu albo z rozsady. Aby uzyskać obfite plony, warto pomyśleć o wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Po zimie dobrze jest poprawić strukturę i zasobność gleby. Przekopana i nawieziona ziemia będzie lepiej służyła rozwojowi warzyw. Dostatek wilgoci w podłożu przyspiesza kiełkowanie nasion, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią przewiewność gleby. Delikatne siewki są bowiem narażone na choroby grzybowe. Dla zoptymalizowania warunków, zalecane jest rozluźnienie ziemi kompostem, piaskiem lub odkwaszonym torfem ogrodniczym. W czasie wczesnowiosennych upraw musimy się liczyć ze zmienną pogodą. Pod ręką warto mieć większy kawałek agrowłókniny do przykrycia zagonów w sytuacji większego spadku temperatury.

Własny ogród warzywny to zadanie, które może zrealizować każdy. Nie trzeba tu wielkich nakładów finansowych, a jedynie odrobiny chęci i czasu. Zakup odpowiednich nasion, przygotowanie gleby oraz staranna pielęgnacja pozwolą nam wyprodukować zdrowe i pyszne jarzyny już na początku sezonu. Hobbystyczna uprawa warzyw łączy w sobie przyjemne z pożytecznym

(rzw) Materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA