REKLAMA

Wiosenny przegląd ciągnika – na co zwrócić największą uwagę?

Redakcja - Technika
27.02.2023
chat-icon 0

Warto zadbać o cągnik rolniczy i wykonać przegląd wioseny przed sezonem.

- Dokonywanie prostych napraw ciągnika wymaga posiadania kompletu różnych narzędzi. Warto mieć kilka zestawów kluczy, elektronarzędzia oraz drobne przyrządy do obróbki metalu.
- W czasie prowadzenie przeglądu warto umyć traktor, wyczyścić szyby oraz sprawdzić stan opon i ogumienia. Ważna jest również ocena stanu filtrów, układu olejowego oraz chłodniczego.
- Najczęstszymi problemami, które występują po zimie w ciągniku dotyczą uruchomienia pojazdu oraz zapowietrzania się maszyny.

fot. Paweł Pak
REKLAMA
Warto zadbać o cągnik rolniczy i wykonać przegląd wioseny przed sezonem.[/caption]

- Dokonywanie prostych napraw ciągnika wymaga posiadania kompletu różnych narzędzi. Warto mieć kilka zestawów kluczy, elektronarzędzia oraz drobne przyrządy do obróbki metalu.


- W czasie prowadzenie przeglądu warto umyć traktor, wyczyścić szyby oraz sprawdzić stan opon i ogumienia. Ważna jest również ocena stanu filtrów, układu olejowego oraz chłodniczego.


- Najczęstszymi problemami, które występują po zimie w ciągniku dotyczą uruchomienia pojazdu oraz zapowietrzania się maszyny.

Co jest potrzebne, aby można było dokonać przeglądu i prostych napraw?

Zadbanie o odpowiedni stan techniczny ciągnika to jedna z czynności, która może nie być na liście priorytetów rolnika. Jednak zaniedbanie tej aktywności wraca potem ze zdwojoną siłą podczas prostych zabiegów na polu, w czasie intensywnych żniw lub w trakcie przewożenia plonów. Prawidłowa konserwacja ciągnika i sprawdzenie wszystkich układów maszyny zwiększa wydajność pracy a jednocześnie zapobiega awariom i usterkom.

Większość osób, które pracują w gospodarstwach, posiada wiedzę niezbędną do przeprowadzenia niezbędnych napraw sprzętu rolniczego. Jednak także wśród nich zdarzają się laicy i młode osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolnictwem. Dlatego warto im pokazać, jaki sprzęt i narzędzia są najbardziej przydatne do konserwacji i naprawy maszyn w gospodarstwie. Doświadczeni majsterkowicze również mogą zobaczyć, czy mają wszystkie niezbędne przedmioty - być może jest teraz dobry moment, aby je uzupełnić lub wymienić na nowsze. Wśród licznych akcesoriów istnieje kilka kategorii przyrządów, które warto posiadać, niezależnie od sytuacji:

  • drobne narzędzia - można tu wyróżnić sprzęt służący do przecinania metalu, rozbierania urządzeń oraz łączenia różnych części i elementów. W tej kategorii znajdują się dłuta, brzeszczoty oraz kombinerki,

  • klucze – w tym wypadku warto mieć klucze płasko -oczkowe, imbusowe a także nasadowe. Umożliwiają odkręcanie i dokręcanie śrub oraz kołków występujących w dowolnych wymiarach,

  • elektronarzędzia - wśród nich najpopularniejsze są wkrętarki, szlifierki lub wiertarki. Przydają się w sytuacjach, gdy naprawa sprzętu rolniczego ma zdecydowanie poważniejszy charakter,

  • sprężarki - niezbędne, aby napełnić koła ciągnika sprężonym powietrzem,

  • spawarki - służą do zaawanasowanej obróbki metalu, warto do nich dobrać odpowiednie elektrody.

Wśród licznych narzędzi do naprawy sprzętu rolniczego najbardziej przydatne są dedykowane do różnych układów w ciągnikach lub kombajnach. Szczypce do pierścieni tłokowych przydadzą się do remontu silnika, podobnie jak zaciskacz, który można nałożyć zarówno na tłoki, jak i na pierścienie. Jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi są szczypce do pierścieni osadczych, ponieważ właściwie w każdym traktorze można napotkać na pierścienie Segera.

Jakie rutynowe czynności warto wykonać na początek?

Na początku warto wyczyścić maszynę, aby można było zobaczyć, jak wygląda stan karoserii, maski oraz powierzchnia ciągnika. Podczas oceny stanu technicznego pojazdu rolniczego warto także przeprowadzić kilka czynności o charakterze porządkowym i kontrolnym:

Ważne jest także sprawdzenie czy ciągnik był odpowiednio przechowywany w okresie zimowym. Jeśli wszystko jest w porządku, to istnieje mniejsza szansa, że dojdzie do wycieku lub groźniejszej usterki. W przypadku dostępu do wilgoci wzrasta ryzyko, że na powierzchni pojazdu wytworzą się ogniska korozji a części ruchome ulegną szybszemu zużyciu. Na koniec warto wymienić olej w silniku i ocenić stan filtrów. Jeśli maszyna była używana w okresie zimowym, to warto poświęcić więcej czasu na sprawdzenie filtra paliwa, który mógł ulec zapchaniu. W trakcie ujemnych temperatur mogą wytrącać się parafiny.

Jakie problemy w ciągniku mogą wystąpić po zimie?

Często zdarza się, że właściciele maszyn nie mogą odpalić ciągnika po zakończeniu sezonu zimowego. W takim wypadku warto dokładnie obejrzeć instalację elektryczną, która może być niesprawna. Kontrola kabli prowadzących z akumulatora do rozrusznika pozwoli zorientować się, czy nie pojawił się na nich zielonkawo - biały osad, świadczący o utlenianiu się miedzi. W tych miejscach występuje słabsze przewodzenie. Ważne są także połączenie między blokiem silnika a przewodem masowym. W niektórych przypadkach można obejrzeć stan świec żarowych i rozrusznika.

Kolejnym problemem jest zapowietrzanie się pojazdów rolniczych. Jest tak najczęściej w maszynach starszej daty, chociaż może zdarzyć się także w nowszych. W tym drugim przypadku warto zatrudnić doświadczonego mechanika. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się odpowietrzenie maszyny. W tym celu warto poluzować nieco śruby odpowietrzające, które znajdują się na pompie wtryskowej i na filtrach. W następnym kroku należy dopompować pewną ilość paliwa za pomocą ręcznej pompki. Na końcu można ponownie dokręcić śruby.

(rpf) Michał Ziemski

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA