REKLAMA

WIR interweniuje w Brukseli w sprawie zdjęcia czerwonej strefy ASF

Do Brukseli trafiło właśnie pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczące przyspieszenia działań mających na celu zdjęcie czerwonej strefy ASF w 60 gminach w Polsce. Strefa miała zostać zniesiona przez Komisję Europejską z końcem września br.

9 października 2021 chat-icon0

REKLAMA
Obecnie w Polsce odnotowano 110 ognisk wystąpienia choroby ASF. Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna, a hodowcy i producenci świń żyją w ciągłym strachu i nie wiedzą, kiedy ASF zaatakuje ich gospodarstwo. Opóźnienia związane ze znoszeniem stref nie polepszają tej sytuacji. W sprawie opóźnień postanowiła zainterweniować Wielkopolska Izba Rolnicza.

WIR wystosowała pismo do Komisji Europejskiej, w którym apeluje o „zdecydowanie większą elastyczność w tej kwestii, jak również precyzyjne działania”. WIR dodaje, że wielkość strefy czerwonej w Polsce jest znacząca i zakłóca normalne funkcjonowanie rynku. Izba wyjaśnia, że w obecnej sytuacji nie można zaakceptować niepotrzebnych opóźnień w zarządzaniu strefami zastrzeżonymi i wnosi o uwzględnienie bardzo trudnej sytuacji rolników oraz szybkie rozwiązywanie problemów w dialogu z polskimi władzami weterynaryjnymi.

(rpf) jp / Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Piekło zwierząt na fermie świń – jest reakcja ministra rolnictwa

Redakcja 4 czerwca 2023 chat-icon1

Na opublikowanych nagraniach widać, że świnie są zabijane siekierą, prosięta mają przeprowadzony zabiegi kastracji, przycinanie ogonków i zębów bez znieczulenia. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które poinformowało na Twitterze, że w sprawie nagrań z fermy w woj. Łódzkim zostaną podjęte działania.

[cytat author='Robert Telus / Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi' text='- Nie tolerujemy okrucieństwa wobec zwierząt oraz patologicznych zachowań, które szkodzą wizerunkowi polskiego rolnictwa. Minister Robert Telus bezzwłocznie zlecił kontrole. Służby Inspekcji Weterynaryjnej prowadzą kontrole na miejscu' date='2023-06

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon17

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA