REKLAMA

Wirus ASF przemieszcza się w głąb kraju!

Z dużym impetem wraca problem ASF, którego skala według doniesień z ostatnich dni, miała stawać się powoli coraz mniejsza. Wymieniano między innymi brak nowych przypadków zakażeń wirusem u świń o końca września. Tym razem problem dotyczy zachorowań u dzików – a mowa to o 104 nowych przypadkach!

Redakcja - Zwierzęta 17.12.2018 chat-icon0

REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia kolejnych 105 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Są to przypadki od 3091 do 3194. Wyniki badań zostały potwierdzone przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF w dniach od 26 października do 9 grudnia 2018 roku.

Z informacji przekazanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że wirusa zidentyfikowano u dzików w czterech województwach, gdzie przypadki dzików z ASF zidentyfikowano już wcześniej. Problem dotknął jednak powiatów, w których wcześniej nie występował tj. w powiecie giżyckim (woj. warmińsko-mazurskie) i powiecie sochaczewskim (woj. mazowieckie), gdzie do granicy województwa łódzkiego mamy już zaledwie ok. 20 kilometrów.

W województwie mazowieckim potwierdzono najwięcej, bo aż 37 przypadków ASF u dzików, kolejnych 27 przypadków stwierdzono w województwie warmińsko-mazurskim, 25 w lubelskiem oraz 15 w Podlaskiem.

Jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, skala zidentyfikowanych przypadków ASF u świń jest dużo mniejsza niż u dzików, a od 28 września bieżącego roku nie Główny Lekarz Weterynarii nie podał informacji o nowych przypadkach. Jednak prawdopobnie jest to związane z coraz większym izolowaniem swoich stad trzody chlewnej przed czynnikami zewnętrznymi jak i sezonem jesienno-zimowym, gdzie w poprzednich latach również obserwowano zmniejszenie ilości zachorowań.

Inaczej sprawa ma się w przypadku dzików, których przemieszczanie się nie jest tak kontrolowane i prawdopobnie w najbliższym czasie będziemy obserwować nasilenie przypadków ASF u tych zwierząt.

(rzw) jp / źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA