REKLAMA

Wirus ptasiej grypy nie odpuszcza. Kilkadziesiąt tysięcy ptaków do uśmiercenia

W jednym z gospodarstw z powodu ptasiej grypy zabitych i uśmierconych zostanie ponad 30 tysięcy kaczek rzeźnych.

Po długiej przerwie od kilku dni przybywa ponownie nowych przypadków HPAI na terytorium Polski. Jest to wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1. Niestety sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, w szybkim tempie pojawiają się kolejne przypadki.

fot. Adobe Stock
10 listopada 2021 chat-icon0

REKLAMA
W jednym z gospodarstw z powodu ptasiej grypy zabitych i uśmierconych zostanie ponad 30 tysięcy kaczek rzeźnych.[/caption]

Po długiej przerwie od kilku dni przybywa ponownie nowych przypadków HPAI na terytorium Polski. Jest to wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N1. Niestety sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, w szybkim tempie pojawiają się kolejne przypadki.

Główny Lekarz Weterynarii poinfomrował dziś o stwierdzeniu 3 nowych ognisk wirusa tzw. ptasiej grypy na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. 

Pierwsze z ognisk HPAI o numerze 2021/346 zostało stwierdzone 6 listopada 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 192 ptaków: 160 kur, 20 kaczek, 4 perlice, 4 przepiórki i 4 papugi. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kopienica w gminie Zbrosławice (województwo śląskie, powiat tarnogórski).

Drugie ognisko HPAI nr 2021/347 zostało stwierdzone 8 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 22 224 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Murzynowo w gminie Skwierzyna (województwo lubuskie, powiat międzyrzecki).

Trzecie ognisko HPAI nr 2021/348 zostało stwierdzone 8 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 31 110 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Chlewo w gminie Goszczanów (województwo łódzkie, powiat sieradzki).

Do zabicia i zutylizowania prawie 64 tysiące ptaków
W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) Julianna Makowska / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Zakup idealnych mebli: Przewodnik po wyborze w sklepie meblowym

Redakcja 31 maja 2023 chat-icon0

  1. Określ swoje potrzeby i preferencje: Zanim wyruszysz na poszukiwania idealnych mebli, zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Określ styl, kolorystykę i rozmiar mebli, które chciałbyś zakupić. Zrób listę priorytetów i zdecyduj, jakie elementy są niezbędne, a które są jedynie opcjonalne. To pomoże Ci skupić się na odpowiednich produktach podczas Twojej wizyty w sklepie.
  2. Badaj dostępne opcje online: Przed wizytą w sklepie meblowym warto zrobić dokładne badania online. Sprawdź różne sklepy meblowe w swojej okolicy, zapoznaj się z ich ofertami i porównaj ceny. Przeglądaj zdjęcia mebli, czytaj opinie klientów i zapisuj interesujące Cię produkty. To oszczędzi Ci czasu i pomoże w zoptymalizowaniu Twojej wizyty w sklepie stacjonarnym.
  3. Wypróbuj meble osobiście: Podczas odwiedzania sklepu meblowego nie ograniczaj się jedynie do

REKLAMA

Grypa ptaków uderza ponownie we francuskie drobiarstwo

Super Visor 16 maja 2023 chat-icon0

W końcu sytuacja uległa poprawie i wydawało się, że francuska branża drobiarska w końcu poradziła sobie z wirusem grypy ptaków w największych zagłębiach produkcyjnych, a w marcu 2023 roku sytuacja epizootyczna uległa zdecydowanej poprawie.

Niepokojące są jednak niedawne doniesienia z Francji, bowiem od 4 maja gwałtownie, do ponad dwudziestu, wrosła liczba nowych ognisk HPAI, a z największymi zmagają się producenci kaczek w południowo – zachodniej części kraju.

Pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem ma pomóc zarządzony przez francuskie władze ubój drobiu w najbardziej wrażliwym regionie kraju oraz ponowne zaostrzenie środków sanitarnych.

Koncentracja wysiłków ma miejsce przede wszystkim w gospodarstwach utrzymujących kaczki, a władze zdecydowały o ubojach prewencyjnych stad drobiu zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ferm, na których potwierdzono zakażenia wirusem. Większy zasięg niż dotychczas mają też strefy buforowe.

(rzw) Źródło:

REKLAMA