REKLAMA

Wkrótce czas na nawożenie dolistne buraka cukrowego

Redakcja - Uprawa
12.05.2019
chat-icon 0

Odwiedziliśmy gospodarstwo rolne prowadzone przez Jacka Mikołajczaka w Gułtowach (woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Kostrzyn). Gospodarstwo ma 580 hektarów, w tym ponad 70 ha jest przeznaczone pod uprawę buraka cukrowego.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Odwiedziliśmy gospodarstwo rolne prowadzone przez Jacka Mikołajczaka w Gułtowach (woj. wielkopolskie, pow. poznański, gm. Kostrzyn). Gospodarstwo ma 580 hektarów, w tym ponad 70 ha jest przeznaczone pod uprawę buraka cukrowego.

Odmiany buraka cukrowego jakie sieję to BTS oraz Sebastian – jesteśmy skazani na odmiany, które preferuje cukrownia. Trzeci sezon sieję odmianę Sebastian i jestem z niej zadowolony. W zeszłym roku osiągnąłem plony sięgające 60 t/ha – relacjonuje gospodarz.

W tej chwili w gospodarstwie w Gułtowach prowadzona jest hodowla bydła mlecznego w ilości 600 sztuk. Są to zwierzęta rasy HF.

Strukturę zasiewów mamy nastawioną pod bydło, paszę mieszamy sami, całe zboże idzie na potrzeby zwierząt – łącznie plony wynoszą ok. 400 ton. Jako zboże paszowe sieję głównie pszenżyto, pszenicę i kukurydzę oraz jęczmień. Ubiegły rok był bardzo słaby jeśli chodzi o zbiór ziarna, bo właściwie były to śladowe ilości – mówi pan Jacek – w życiu nie młóciłem tak suchej kukurydzy, a plony były mizerne, na poziomie kilkunastu procent normy – wymienia gospodarz.

– W 2017 roku mieliśmy bardzo mokrą jesień, więc w minionym 2018 roku można było mówić o pewnych zapasach wody, czego nie możemy powiedzieć o bieżącym roku, gdzie zarówno jesień, jak i zima były bardzo suche, wystarczające ilości opadów deszczu nie pojawiły się też wiosną. Mamy więc powtórkę z zeszłego roku, z prognozą suszy większej niż ta zeszłoroczna – dodaje gospodarz.

Od czterech lat uprawę prowadzimy w technologii strip-till (uprawa pasowa). Jak każda metoda, ta również ma swoje plusy i minusy, ale moje doświadczenie wskazuje, że jednak więcej jest zalet.

- W nawozy oraz środki ochrony roślin zaopatruję się m.in. w firmie Agrochest z Kostrzyna, gdzie mogę liczyć na fachowe doradztwo i dobrą współpracę. W minionym roku zacząłem korzystać z nawozu dolistnego Burak Plus – mówi Jacek Mikołajczak.

Nawóz ten, jak zapewnia dostawca, jest wysoko skoncentrowany (100% chelatów EDTA), jego zadaniem jest zniwelowanie stresów i poprawa zdrowotności rośliny, co przy suchych latach jest bardzo istotne. – Z Agrochestem realizuję 90% zakupów niezbędnych do mojego gospodarstwa. Ważny jest dla mnie fakt, że doradca, który przyjeżdża na pole monitoruje uprawę i może na bieżąco zaproponować odpowiednie rozwiązania.

Jeśli chodzi o zachwaszczenie, od paru lat udaje się utrzymać plantację buraka w miarę czystą. Pierwszy zabieg wykonuje podczas wschodów buraka, stosuje wtedy metamitron wraz z Betanal Elite. Po 7-10 dniach do drugiego zabiegu dodaję Venzar 500 SC oraz Safari 50 WG. Przy czym Safari jest stosowany również do trzeciego zabiegu. Preparaty te doskonale radzą sobie ze zwalczaniem samosiewów rzepaku, szarłatów, rdestów oraz innych uciążliwych chwastów co jest istotne zwłaszcza w uprawie pasowej.

 

– reklama –

agrochest baner 720x200px 2

 

Pan Jacek obawia się tego, jak będzie wyglądać polityka rolna w najbliższych latach. Wizja zmniejszenia dopłat dla dużych gospodarstw na rzecz tych mniejszych spędza gospodarzowi sen z powiek – mamy ok. 240 000 aktywnych gospodarstw i te większe mogą stracić na rzecz małych – mówi Jacek Mikołajczak.

W 2018 roku, pomimo największej od lat suszy, w gospodarstwie Jacka Mikołajczaka plon buraka wyniósł ok. 60 ton przy polaryzacji wynoszącej 17,3% . 

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku również będzie bardzo sucho i być może rolnikom przyjdzie się zmierzyć z jeszcze trudniejszą sytuacją w uprawie,

dlatego bardzo istotne jest właściwe planowanie zabiegów agrotechnicznych i dobór odpowiednich środków ochrony oraz nawozów.

(rup) pp / artykuł zawiera lokowanie produktu

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA