Wkrótce nabór na wsparcie ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 3 marca 2023 roku będzie przyjmować wnioski o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 3 marca 2023 roku będzie przyjmować wnioski o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego”.
W naborze, który rozpocznie się już wkrótce wprowadzono kilka zmian, między innymi został podniesiony poziom pomocy ze 100 tysięcy na 150 tys. złotych.
Jak zyskać nawet 5000 zł/ha za straty w uprawach
Ta forma dofinansowania jest przeznaczona dla rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planujących inwestycję mającą na celu ochronę wód przed azotanami. Istotny jest fakt, że o wsparcie nie mogą starać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tysięcy stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Zmiany w tym naborze dotyczą zwiększenia limitu pomocy, który wzrósł do 150 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Maksymalna kwota wsparcia dotychczas wynosiła 100 tysięcy złotych, mamy więc wzrost dotacji wynoszący aż 50 procent.
Więcej środków na „Rolnictwo 4.0” w ramach KPO
Zmodyfikowano również sposób rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę lub gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów naturalnych stałych. W tym przypadku mają obowiązywać stawki jednostkowe. Pozostałe inwestycje będą podlegały refundacji na dotychczasowych zasadach, a dofinansowanie wypłacane będzie standardowo w wysokości 50 procent, a w przypadku gdy inwestycję prowadzi młody rolnik będzie to 60% kosztów kwalifikowanych.
Pomoc otrzymaną w ramach tego programu będzie można przeznaczyć m.in. na:
- budowę,
- przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych,
Andrzej Borusiewicz powołany na stanowisko wiceprezesa ARiMR
- płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,
- a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
Rozwój małych gospodarstw – więcej czasu na wniosek o płatność
Wsparciem objęty jest również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.
Szósty już nabór wniosków o wsparcie na tego typu inwestycje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 potrwa miesiąc – od 3 marca do 3 kwietnia 2023 r. Dokumenty będzie można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście lub przez osobę upoważnioną. Można je będzie również wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotychczas na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 2014-2020 ponad 3,1 tys. rolnikom wypłaciła łącznie 225,2 mln złotych.
(rpf) pp / Źródło: ARiMR
KGW nagradzane za frekwencję wyborczą
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.