REKLAMA

Wkrótce nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF

Redakcja - Zwierzęta
28.08.2023
chat-icon 0

Wygląda na to, że problem afrykańskiego pomoru świń ASF nie zniknie z dnia na dzień, a jedynym sensownym sposobem na ograniczenie pojawienia się wirusa w gospodarstwie jest zabezpieczenie i ochrona poprzez specjalne działania.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Hodowcy trzody, którzy chcą poprawić poziom zabezpieczeń w swoich gospodarstwach w dniach od 7 września do 6 października 2023 roku będą mogli starać się o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ogrodzenia chlewni czy posadowienie silosu na paszę to tylko niektóre z inwestycji na które będzie można otrzymać dofinansowanie.

Program wsparcia dla hodowców świń jest realizowany w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Pomoc jest przeznaczona dla rolników będących osobami fizycznymi, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Warunkiem przystąpienia do programu wsparcia jest prowadzenie przez wnioskującego chowu lub hodowli w ilości nie mniejszej niż 50 świń (średniorocznie) lub hodowli świń ras rodzimych lub ras czystych, zarejestrowanych na nieruchomości objętej inwestycją i być wpisane do ewidencji producentów. Dodatkowo w przypadku osób fizycznych należy mieć ukończone 18 lat.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w całym okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej będzie można otrzymać do 100 000 zł, a pomoc przyznawana będzie w formie refundacji 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych lub – w przypadku budowy ogrodzenia – ustalonych stawek jednostkowych, które wynoszą:
- 320 złotych za metr bieżący ogrodzenia
- 2 860 złotych posadowienie jednej bramy,
- 970 złotych posadowienie jednej furtki.

20 000 złotych wynosi natomiast minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych uprawniających do otrzymania pomocy.

Środki będzie można przeznaczyć m. in. na:
- wykonanie ogrodzenia,
- utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej,
- wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji,
- zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń,
- budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy,
- posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę,
- zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

(rzw Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA