REKLAMA

Władimirec T25A wciąż daje radę!

Opisywaliśmy na łamach portalu okiemrolnika.pl różne starsze modele ciągników, których nie ma już w produkcji ale wciąż dzielnie służą w wielu gospodarstwach. Władimirec T25A to lekki ciągnik o mocy od 25 do 31 KM.

MafiaBizon / youtube
Redakcja - Technika 08.01.2022 chat-icon0

REKLAMA
Wykorzystywany jest do dziś przy pracy pracy w mniejszych gospodarstwach rolnych. Na załączonym filmie autorstwa MafiaBizon, można obejrzeć go podczas pracy w gospodarstwie u Kuby.

Pierwszy model Władimrca zaprezentowano w 1966 roku, produkcja w ZSRR a później w Rosji trwała do 1995. Traktor został wyposażony w silnik typu D-21A1 o pojemności 2077 cm³ z momentem obrotowym 120 Nm przy 1600-1800 obr./min. i skrzynię przekładniową wyposażoną w 8 biegów do przodu oraz 6 biegów wstecznych, co jest jego dużą zaletą.

Masa ciągnika z kabiną to 1910 kg, prześwit od 427 do 634 mm, a udźwig podnośnika to 700 kg. Wydajność pompy hydraulicznej wynosi 17,75 l przy 1760 obr./min. Pomimo wielu wad wynikających z wieku konstrukcji oraz znacznego wyeksploatowania większości egzemplarzy, warto wymienić zalety Władimirca.

Władimirec T25: wady i zalety - opis

Są to m.in. regulowany prześwit i rozstaw kół ciągnika, dogodny rozkład prędkości biegów przednich, szczególnie w przypadku skrzyni z 6+2 biegami do przodu, trwały i ekonomiczny silnik (przed kołem zamachowym w korpusie silnika umiejscowiony jest specjalny otwór z kanałem który zbiera olej w przypadku nieszczelności uszczelniacza piasty koła zamachowego po czym olej trafia z powrotem do miski olejowej).

Na plus należy zaliczyć też amortyzowany fotel kierowcy co zapewnia wygodną pozycję za kierownicą, którą można przestawić podczas długotrwałej pracy na biegach wstecznych. Kabina Władimirca posiada elektryczną wentylację, ogrzewanie za pomocą dławicy układu hydraulicznego oraz dmuchawy elektrycznej nawiewu powietrza, a także elementy pochłaniające hałas na podłodze i podsufitce.

Ciągnik cechuje niskie zużycie paliwa nawet podczas ciężkich prac polowych, przy zachowaniu sprawności instalacji elektrycznej, odpala sprawnie nawet przy temperaturze 20 stopni „na minusie”.

W praktyce okazuje się, że Władimirec nie ma dużo wad. Trzeba jednak wspomnieć o kilku z nich. Chodzi między innymi o podnośnik bez regulacji siłowej oraz sposób zmiany biegów (jeśli jest to model z jedną dźwignią). Omawiane rosyjskie traktory są również podatne na różnego rodzaju usterki, choć jak wspomnieliśmy wcześniej, T25 ma na tyle prostą konstrukcję, że ich naprawa jest zaskakująco prosta i można ją wykonać nieskomplikowanymi narzędziami. Ponadto części zamienne są tanie, podobnie jak cały ciągnik, ponieważ można go dostać na rynku wtórnym za około kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Traktor ma luzy w przegubach drążków kierowniczych, a ponadto ma mało wytrzymałe sworznie zwrotnic i czopy kół przednich.

Władimirec T25 - wady i zalety

Wady
- podnośnik bez regulacji siłowej,
- niewygodna zmiana biegów,
- luzy w przegubach drążków kierowniczych,
- ulegające usterkom sworznie zwrotnic i czopy kół przednich,
- mało estetyczny wygląd (choć dla niektórych stylistyka retro jest doceniana).

Zalety
- niska cena,
- tanie części zamienne,
- prosta konstrukcja,
- łatwość napraw,
- duża liczba biegów (6 do tyłu!),
- regulowany prześwit i rozstaw kół,
- trwały silnik,
- niski pobór paliwa,
- amortyzowany fotel,
- elektryczna wentylacja,
- normalny zapłon przy sporych mrozach (nawet -20 st. Celsjusza).

Władimirec T25 ma wady, ale zalet znacznie więcej!

Nieprzypadkowo dalej na rynku można spotkać się z ciągnikami Władimirec T25, ponieważ sprawny model można dostać za około 10 tysięcy złotych, co jest naprawdę niewielkim kosztem, tymczasem pojazd może stanowić zabezpieczenie, gdyby główny traktor został uszkodzony lub jeśli maszyna pełniłaby funkcję wspierającą, lub mającą przyspieszyć pracę (np. kiedy dodatkowa osoba zacznie pracować na polu).

Oczywiście, kupując ciągnik Władimirec T25 należy się liczyć z tym, że nie będzie to maszyna w świetnym stanie, ponieważ najpewniej konieczna będzie wymiana poszczególnych podzespołów. Przed zakupem warto również dobrze sprawdzić konstrukcję pod kątem rdzy, ponieważ ciągniki (nawet najnowsze modele T25) były produkowane kilkadziesiąt lat temu, a ponadto nie są przechowywane w najlepszych warunkach, dlatego w wielu miejscach mogą być przeżarte przez korozję.

Podsumowując, Władimirec T25 jest interesującą pozycją na rynku, chociaż co prawda raczej niewiele osób sięga po ten model, jest to zdecydowanie konstrukcja zasługująca na uznanie, ponieważ posiada silne zalety i przewagę w wielu kwestiach nad innymi rodzajami ciągników.

(rtr) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA