REKLAMA

Właściwa pielęgnacja podstawą zdrowia piskląt

Redakcja - Zwierzęta
07.12.2018
chat-icon 0

W pierwszych tygodniach odchowu pisklęta wymagają szczególnej troski – to najważniejszy dla ich zdrowia okres szybkiego wzrostu.Warunkiem prawidłowego wychowu piskląt jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia i ściółki, która powinna wynosić minimum 31°C.

fotolia
REKLAMA

W pierwszych tygodniach odchowu pisklęta wymagają szczególnej troski – to najważniejszy dla ich zdrowia okres szybkiego wzrostu. Warunkiem prawidłowego wychowu piskląt jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia i ściółki, która powinna wynosić minimum 31°C.

Taką temperaturę utrzymujemy przez pierwsze tygodnie, stopniowo obniżając ją wraz z wiekiem piskląt. Ponadto pomieszczenia, w których przebywają pisklęta muszą być oświetlane przez 23 godziny na dobę. Następnie długość dnia świetlnego stopniowo skraca się do 16 godzin.

W słoneczne ciepłe dni trzytygodniowe pisklęta mogą korzystać z zielonego wybiegu na początku po kilkanaście minut dziennie. Powoduje to hartowanie się ptaków, co ogranicza dogrzewanie odchowalni.

Przy pielęgnacji piskląt należy przestrzegać higieny. Sprzęt systematycznie myć, usuwać niedojedzone resztki karmy, systematycznie wymieniać wodę do picia, dbać o czystość ściółki. Pomocne do dezynfekcji sprzętu i ściółki mogą okazać się ogólnie dostępne preparaty dezynfekcyjne, takie ja np. Virkon, Sanosan, Stalosan, Lubisan.

Przez pierwsze sześć tygodni życia kurczęta żywione są paszami starter bez ograniczeń. W tym czasie szybko przybierają na wadze. Od 7 do 15 tygodnia następuje zmiana paszy na wzrostową. W tym czasie niemalże całkowicie formuje się kościec kurcząt i postępuje przyrost masy ciała. Między 16 i 20 tygodnia mamy do czynienia z najszybszym przybieraniem na wadze. Ptaki wkraczają w okres dojrzałości i można rozpocząć przygotowania do nieśności.

Pisklęta powinny pochodzić ze sprawdzonych zakładów wylęgowych. Zdrowe pisklę jest ruchliwe, a jego masa nie mniejsza niż 32 gramy. Skrzydła przylegają do ciała, ma prawidłowo wciągnięty woreczek żółtkowy, zagojoną pępowinę, suchy brzuch, odbyt nie zalepiony kałem. Puch musi być suchy i błyszczący, nie może być pozlepiany, szorstki lub zmatowiały. Dziób, nogi i palce są proste, bez skrzywień, natomiast oczy żywe i błyszczące.

(rzw) mp / Źródło: ODR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA