REKLAMA

Wścieklizna w Polsce 2021

Wścieklizna jest postrzegana jako choroba dotycząca zwierząt, jednak może się ona przenosić również na ludzi np. po ugryzieniu przez zakażone zwierzę.

fot. Adobe Stock
13 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA

 

W Polsce w 2021 roku odnotowano już 105 przypadków tej choroby zakaźnej stwierdzonych u dzikich zwierząt.

1. Skąd nazwa „wścieklizna”

2. Gdzie występuje wścieklizna

3. Skąd się bierze wścieklizna?

REKLAMA
4. Zwalczanie wścielkizny

5. Jakie są statystyki wścieklizny w 2021 roku

Skąd nazwa „wścieklizna”

Agresja i wściekłość to jedna z najbardziej widocznych cech tej choroby. Chory osobnik jest zauważalnie pobudzony i podniecony i „wściekły”. Inna nazwa używana dla tej jednostki chorobowej to „wodowstręt”, z języka łacińskiego „hydrophobia”, zakażeni mają mimowolne skurcze mięśni nad którymi nie są w stanie zapanować, które pojawiają się na widok wody lub dźwięki związane z wodą (np. szmer, chlupanie, szum, kapanie).

Gdzie występuje wścieklizna?

Obszar występowania „wścieklizny” obejmuje niemal cały świat. Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2005 roku dotyczący tej choroby, wskazuje kraje w któych wścieklizna nie występuje, są to: Australia, Belgia, Chile, Czechy, Grecja, Grenlandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Nikaragua, Nowa Zelandia, Norwegia, Malezja, Szwecja, Szwajcaria, Panama, Portugalia oraz Urugwaj. Są kraje (np. Norwegia i Irlandia) w których podjęto próbę całkowitego wyeliminowania „wścielkizny” wykonując masowe szczepienia, a także likwidując chore zwierzęta. Są też miejsca na świecie takie jak np. Malezja, gdzie ta choroba nigdy nie występowała.

Skąd się bierze wścieklizna?

Za największe źródło szerzenia się choroby uważamy dziko żyjące ssaki, ale i zwierzęta domowe. Są to lisy, jenoty, borsuki, nietoperze, a także inne zwierzęta mięsożerne, również gryzonie i zajęczaki. Jest to grupa mająca obecnie największe znaczenie dla rozprzestrzeniania się choroby.

REKLAMA
Do drugiej natomiast należą psy i koty. Jest to grupa mająca duże znaczenie jeszcze przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla zwierząt domowych, wobec czego obecnie odnotowujemy znikome zagrożenie.

Zwalczanie wścieklizny

W przypadku wystąpienia wścieklizny u zwierząt wdrażane zostają środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny, jednak najważniejsza jest prewencja czyli zapobieganie szerzeniu się choroby. Już w 1885 roku francuski chemik i prekursor mikrobiologii Louis Pasteur wynalazł pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko wściekliźnie.Obecnie prowadzi się obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliznie i bardzo rzadko zdarza się gwałtowny wzrost zachorowań u tych zwierząt (tzw. epizoofia). Zapobiegawczo na polach i w lasach rozrzucane są szczepionki w celu zaszczepienia dzikich zwierząt.

Jakie są statystyki „wścieklizny” w 2021 roku

Tymczasem w Polsce w 2021 roku mamy już 105 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt (stan na dzień 12.12.2021). Ostatni komunikat Państwowego Instytutu Weterynarii donosi o trzech kolejnych potwierdzonych przypadkach zwierząt ze wścieklizną potwierdzoną badaniami laboratoryjnymi Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 7 i 9 grudnia 2021 roku.

Przypadki w 2021 roku dotyczą przede wszystkim lisów, których było aż 90, sześciu kotów, dwóch saren, dwóch jenotów, jednego żbika, jednej kuny oraz czterech psów. Przypadki te zostały zlokalizowane w trzech województwach:
- mazowieckim (101 przypadków),
- podkarpackim (2 przypadki),
- świętokrzyskim (2 przypadki).

REKLAMA
(rzw)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Podlasie: Jedenaście zastępów strażaków walczyło z pożarem kurnika

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi zostaliśmy zadysponowania do ugaszenia pożaru. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali pochłonięty całkowicie ogniem kurnik. Ze względu na wymiaru budynku i skalę pożaru wezwano następne zastępy strażaków. Łącznie z ogniem walczyło aż jedenaście jednostek.

Przybyłe jako pierwsze zastępy strażaków musiały zmierzyć się z zabezpieczeniem drugiego kurnika, który był połączony łącznikiem z objętym ogniem budynkiem. Gasili też już płonący kurnik. Działania trwały łącznie sześć godzin.

Na miejscu łącznie pojawiło się jedenaście zastępów straży pożarnej z Hajnówki, Białegostoku, Narwi, Mochnatych, Czyży, Nowokornina, Łosinki i Trześcianki. Nie podano informacji o tym, czy w kurniku w chwili pożaru były zwierzęta.

REKLAMA