REKLAMA

Wścieklizna w Warszawie. Obowiązek szczepienia kotów

Redakcja - Zwierzęta
11.01.2022
chat-icon 2

W dniach od 23 do 30 grudnia 2021 roku na terytorium Polski stwierdzono 5 przypadków wścieklizny u zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wszystkie przypadki wykryto w województwie mazowieckim. Cztery z nich dotyczą lisów, a jeden psa.

REKLAMA

W dniach od 23 do 30 grudnia 2021 roku na terytorium Polski stwierdzono 5 przypadków wścieklizny u zwierząt. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wszystkie przypadki wykryto w województwie mazowieckim. Cztery z nich dotyczą lisów, a jeden psa.

Wszystkie przypadki stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 23 i 30 grudnia 2021 roku.

Niepokojący jest fakt, że coraz częściej odnotowywane są przypadki wścieklizny wśród zwierząt domowych, tj. psów i kotów. Przypominamy o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliznie u psów na terenie całego kraju oraz o wprowadzonym czasowo obowiązku szczepienia kotów w części Warszawy oraz w kilku powiatach województwa mazowieckiego.

Lista ostatnich stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt:
- 2021/109 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u odstrzelonego lisa w miejscowości Halinów (województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Halinów),
- 2021/110 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w miejscowości Kiczki Pierwsze ( gmina Cegłów, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/111 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u lisa poddanego eutanazji w Warszawie (dzielnia Rembertów),
- 2021/112 stwierdzony 23 grudnia 2021 roku u padłego lisa w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa,
- 2021/113 stwierdzony 30 grudnia 2021 roku w Kozienicach u psa poddanego eutanazji (województwo mazowieckie, powiat kozienicki, gmina Kozienice).

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 03.01.2022 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

Mazowieckie

garwoliński

16

lisy (14), jenot (1) i kot (1)

kozienicki

3

psy (2) i lis (1)

miński

6

lisy (5) i kot (1)

otwocki

50

lisy (46), kuny (2), sarna

(1) i pies (1)

radomski i m. Radom

10

lisy (7) i koty (3)

m. st. Warszawa

18

lisy (15), jenot (1), sarna

(1) i kot (1)

wołomiński

2

lis i kot

zwoleński

4

lisy

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

świętokrzyskie

sandomierski

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

113

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Obowiązek szczepienia psów

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obowiązek szczepienia kotów

W związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny w 2021 r., na obszarze
zagrożonym wścieklizną w województwie mazowieckim został wprowadzony obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje:
- w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską;
- w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;
- powiat otwocki;
- powiat garwoliński;
- powiat kozienicki;
- powiat radomski;
- miasto Radom;- powiat zwoleński;
- powiat wołomiński.

Wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych wirusowych chorób odzwierzęcych, dlatego mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie u psów i kotów – informuje GIW.

(rzw) pp / Źródło: GIW

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


ilona 11.01.2022

MOIM Zdaniem to kociaki powinny być objęte obowiązkiem szczepien , one mogą roznosić mnóstwo chorób w tym właśnie wściekliznę

0 0
benek 11.01.2022

koty powinno sie szczepic tak samo jak psy, przezież on chodzą i wszędzie wejdą w każde miejsce w gospodarstwie czy to hala, stodoła i tp.

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA