REKLAMA

Wścieklizna: Warto szczepić również koty

Szczepienie psa przeciwko wściekliznie to obowiązek każdego posiadacza tego czworonoga. W 2021 roku Główny Inspoktorat Weterynarii podał informację o ponad stu przypadkach tej choroby w Polsce u zwierząt.W większości są to przypadki zdiagnozowane u dziko żyjących zwierząt, coraz częściej jednak statystki z GIW pokazaują, że zarażają się również zwierzęta domowe, takie jak psy podlegające obowiązkowi szczepienia, czy też coraz częściej koty.

Redakcja - Zdrowie 19.12.2021 chat-icon1

REKLAMA
Według danych podanych przez Głównego Lekarza Weterynarii w 2021 r. (stan na 14.12.2021) wściekliznę u zwierząt domowych i dzikich stwierdzono w 3 województwach: mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim. U zwierząt domowych stwierdzono 8 przypadków tej choroby w woj. mazowieckim:

- 6 przypadków wścieklizny potwierdzono u kotów, w powiatach: radomskim, wołomińskim, garwolińskim oraz m. st. Warszawa,

- 2 przypadki zostały stwierdzone u psów, w powiatach kozienickim i otwockim. Zwierzęta, u których wykryto chorobę, nie były szczepione przeciwko wściekliźnie. W przypadku 4 ww. zwierząt doszło do ich kontaktu z człowiekiem, a tym samym ryzyka zakażenia.

Wścieklizna to zakaźna wirusowa choroba ssaków, jest to tzw. zoonoza, ponieważ dotyka również ludzi. Choroba ta atakuje centralny układ nerwowy i praktycznie zawsze kończy się śmiercią.

Główną drogą zakażenia wścieklizną jest pogryzienie, gdyż wirus ten znajduje się w szczególności w ślinie.

Zwierzę, które jest chore nie boi się ludzi (lęk taki zdrowy osobnik ma w swojej naturze), zwiększa to ryzyko pokąsania.

Gdy człowiek zostanie pogryziony przez chore zwierzę, może zostać skierowany na szczepienie poekspozycyjne, dlatego bardzo ważne jest szybkie zgłoszenie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem do właściwych miejscowo Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Obowiązek szczepienia psów przeciwko, zgodnie z obwiązującym prawem, mają posiadacze psów w terminie 30 dni dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Nie ma natomiast obowiązku szczepienia kotów, jednak mając na uwadze ryzyko zakażenia szczególnie w tych województwach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny w bieżącym roku, w trosce o ich i swoje bezpieczeństwo warto poddać je szczepieniom. Koty, które wychodzą, często znajdują się poza kontrolą swoich właścicieli i są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami, a tym samym mogą stać się źródłem wścieklizny dla ludzi.

Przy kontakcie ze zwierzętami wolno żyjącymi powinniśmy zachować szczególną ostrożność – apeluje Główny Lekarz Weterynarii.

(rzd) jm / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


karol 19.12.2021

powinno sie koty szczepis na wscieklizne bo chodzaluzem po calej gospodarce i moga roznosic

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA