REKLAMA

Wścielkizna w Polsce. Kolejne trzy przypadki u zwierząt

Redakcja - Zwierzęta
20.12.2021
chat-icon 0

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce podajemy obecnie co kilka dni. Nieustannie pojawiają się one w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce podajemy obecnie co kilka dni. Nieustannie pojawiają się one w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim.

O wystąpieniu trzech kolejnych przypadków wścieklizny u zwierząt poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Stwierdzono je na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 14 grudnia br.

Niestety coraz częściej diagnozowane są przypadki wścieklizny u psów i kotów, te ostatnie nie podlegają obowiązkowi szczepienia, ale powinniśmy rozważyć taką opcję.

Przypadek wścieklizny nr 2021/106 został stwierdzony w miejscowości Starogród, gmina Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego kota.

Przypadek wścieklizny nr 2021/107 został stwierdzony w miejscowości Tabor, gmina Celestynów, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłej kuny.

Przypadek wścieklizny nr 2021/108 został stwierdzony w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 16.12.2021 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

mazowieckie

garwoliński

16

lisy (14), jenot (1)

i kot (1)

kozienicki

2

lis i pies

miński

4

lisy (3) i kot (1)

otwocki

50

lisy (46), kuny (2), sarna (1) i pies (1)

radomski i m. Radom

10

lisy (7) i koty (3)

m. st. Warszawa

16

lisy (13), jenot (1), sarna (1) i kot (1)

wołomiński

2

lis i kot

zwoleński

4

lisy

podkarpackie

lubaczowski

1

lis

przemyski

1

żbik

świętokrzyskie

sandomierski

1

lis

skarżyski

1

lis

SUMA

108

Wdrożono procedury przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych zoonoz, czyli chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia, najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów, jak również u kotów (mimo że u kotów nie ma obowiązku szczepień), szczególnie we wskazanych w tabeli powyżej województwach, z uwagi na występowanie choroby.

(rzw) pp / Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA