REKLAMA

Wścielkizna w Polsce. Kolejne trzy przypadki u zwierząt

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce podajemy obecnie co kilka dni. Nieustannie pojawiają się one w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim.

fot. Adobe Stock
20 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA
O wystąpieniu trzech kolejnych przypadków wścieklizny u zwierząt poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Stwierdzono je na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 14 grudnia br.

Niestety coraz częściej diagnozowane są przypadki wścieklizny u psów i kotów, te ostatnie nie podlegają obowiązkowi szczepienia, ale powinniśmy rozważyć taką opcję.

Przypadek wścieklizny nr 2021/106 został stwierdzony w miejscowości Starogród, gmina Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego kota.

REKLAMA
Przypadek wścieklizny nr 2021/107 został stwierdzony w miejscowości Tabor, gmina Celestynów, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłej kuny.

Przypadek wścieklizny nr 2021/108 został stwierdzony w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze w Polsce w 2021 r. (stan na 16.12.2021 r.) znajduje się w poniższej tabeli.

Województwo

REKLAMA
Powiat

Liczba przypadków

Gatunki

mazowieckie

REKLAMA
garwoliński

16

lisy (14), jenot (1)

i kot (1)

REKLAMA
kozienicki

2

lis i pies

miński

REKLAMA
4

lisy (3) i kot (1)

otwocki

50

REKLAMA
lisy (46), kuny (2), sarna (1) i pies (1)

radomski i m. Radom

10

lisy (7) i koty (3)

REKLAMA
m. st. Warszawa

16

lisy (13), jenot (1), sarna (1) i kot (1)

wołomiński

REKLAMA
2

lis i kot

zwoleński

4

REKLAMA
lisy

podkarpackie

lubaczowski

1

REKLAMA
lis

przemyski

1

żbik

REKLAMA
świętokrzyskie

sandomierski

1

lis

REKLAMA
skarżyski

1

lis

SUMA

REKLAMA
108

Wdrożono procedury przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych zoonoz, czyli chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia, najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów, jak również u kotów (mimo że u kotów nie ma obowiązku szczepień), szczególnie we wskazanych w tabeli powyżej województwach, z uwagi na występowanie choroby.

REKLAMA
(rzw) pp / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Obstawianie tenisa. 6 porad dla początkujących typerów

Redakcja 24 maja 2023 chat-icon0

Wybór legalnego bukmachera

Wpisując w wyszukiwarkę tenis obstawianie natrafimy na wiele firm bukmacherskich. O ile ich adresy stron będą kończyć się na .pl, to można z dużą dozą pewności stwierdzić, że są to legalnie działające firmy. Trzeba natomiast uważać na podmioty zagraniczne, często znane marki, które reklamują się podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych. Nie zawsze ich działalność jest legalna w Polsce, dlatego trzeba sprawdzić, czy figurują one na liście Ministerstwa Finansów, czyli wykazie bukmacherów działających zgodnie z prawem. Aby bowiem móc prowadzić taką działalność, trzeba spełnić szereg wymogów.

Sprawdzenie ofert na obstawianie tenisa

Większość działających w Polsce buków ma ofertę na zakłady w tenisa ziemnego.

REKLAMA