REKLAMA

Wsparcie dla rolników na fotowoltaikę na rok 2023

Redakcja - Prawo i Finanse
20.10.2022
chat-icon 2

W ostatnich czasach zakładanie fotowoltaiki staje się coraz częstszym przedsięwzięciem. Odnawialne Źródła Energii swoją popularność zyskało dzięki licznym dotacjom. Podobnie jest i tym razem, ponieważ rolnicy mogą otrzymać nawet 150 tys. zł dofinansowania. Brzmi ciekawie, prawda?

fot. Materiały promocyjne
REKLAMA

W ostatnich czasach zakładanie fotowoltaiki staje się coraz częstszym przedsięwzięciem. Odnawialne Źródła Energii swoją popularność zyskało dzięki licznym dotacjom. Podobnie jest i tym razem, ponieważ rolnicy mogą otrzymać nawet 150 tys. zł dofinansowania. Brzmi ciekawie, prawda?

Obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” — na czym polega?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 3 października 2022 roku podało do publicznej wiadomości, że Komisja Europejska zatwierdziła zmiany zaproponowane przez Polskę dotyczące PROW 2014-2020. Oznacza to, że w niedługim czasie w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” będzie realizowany nowy obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że dzięki temu rolnicy będą mogli uzyskać wsparcie na inwestycje dotyczące instalacji fotowoltaicznych. Na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy będzie można składać odpowiednie wnioski.

Czego dokładnie będzie dotyczyć oferowana dotacja?

Dotację na odnawialne źródła energii rolnicy będą mogli przeznaczyć m.in. na:

  • panele fotowoltaiczne o zainstalowanej mocy elektrycznej nieprzekraczającej 50 kW

  • pompy ciepła (jeśli te pozostaną integralną częścią instalacji z pozyskanych środków)

  • magazyny energii oraz systemy inteligentnego zarządzania energią, która została wytworzona z tej instalacji

  • koszty montażu powyższych urządzeń 

  • koszty zakupu patentów, znaków towarowych, oprogramowania komputerowego, praw autorskich, czy licencji

Co więcej — rolnicy pozyskane środki będą mogli przeznaczyć również na montaż urządzeń, które wchodzą w skład danej instalacji fotowoltaicznej, pomp ciepła lub magazynów energii. Dotacja pozwoli także pokryć niektóre koszty wygenerowane przez przygotowanie dokumentacji technicznej całej operacji, a także koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, ewentualnymi konsultacjami, czy sprawowaniem nadzoru.

Jakie są warunki otrzymania dotacji?

ARiMR deklaruje, że jeden beneficjent będzie mógł otrzymać maksymalnie do 150 tys. zł dotacji na instalację fotowoltaiczną.

Po spełnieniu odpowiednich wymagań rolnik otrzyma dotację w postaci zwrotu do:

  • 60% kosztów kwalifikowanych, które dotyczą młodych rolników oraz inwestycji zbiorowych lub

  • 50% kosztów kwalifikowanych, które dotyczą pozostałych operacji i nie wynoszą mniej niż 30% kosztów kwalifikowanych

Szczegóły na temat warunków pozyskania dotacji zostaną ogłoszone, gdy ruszy nabór wniosków na wspomnianą już operację. 

Już teraz wiadomo jednak, że wsparcie zostanie przyznane tym gospodarstwom, które dzięki uzyskanej energii będą mogły poprawić swoją rentowność.

Co więcej — energia ta musi zostać zużyta do obsługi urządzeń w danym gospodarstwie rolnym. Może to być, chociażby system dojenia krów, czy oświetlenia. 

PGM Fotowoltaika - skorzystaj już teraz 

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”, dzięki której będzie realizowany nowy obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą strony https://pgmpv.pl. Firma od 2012 roku prowadzi działalność w zakresie sprzedaży, montażu oraz serwisowania instalacji fotowoltaicznych, oraz solarnych. Działa na terenie całego kraju. Fachowcy z PGM Fotowoltaika do końca 2018 roku zainstalowali już ponad 5000 instalacji paneli słonecznych — oczywiście tych niezależnych. Firma świadczy również możliwość przeprowadzenia bezpłatnego audytu fotowoltaicznego, a sama współpraca nie jest skomplikowana. Serdecznie zapraszamy do kontaktu. 

Tekst sponsorowany: PGM Fotowoltaika www.pgmpv.pl

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


adam 15.09.2023

moim zdaniem OZE położy nasz rząd który na wszyskto naliczy takie opłaty ze ciezko bedzie to nazwac korzystna inwestycją...

0 0
marek 15.09.2023

czy nadal obowiązują programy wsparcia?

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA