REKLAMA

Wydłużony termin na złożenie wniosku o dopłaty za 2024 rok

Redakcja
10.05.2024
chat-icon 1

To dobra wiadomość dla wszystkich składających wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 rok, bowiem o wsparcie można się starać do 1 lipca bieżącego roku.

kontroler z ARiMR
REKLAMA

Zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy rolnicy mogą dokonać do 16 lipca 2024 roku. Sam wniosek również można złożyć po 1 lipca, ale należy mieć na uwadze, że jest to tzw. okres sankcyjny w którym za każdy roboczy dzień spóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 procent. Do 10 maja 2024 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. złożyło 547 tysięcy rolników.

Dopłaty bezpośrednie są przeznaczone dla aktywnych zawodowo rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą i posiadają grunty o powierzchni co najmniej 1 hektara, będące w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.

Wsparcie to przysługuje również gospodarzom mającym mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniającym warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Poza katalogiem płatności o które można było się ubiegać w 2023 roku, będą też nowe, w tym między innymi płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej. Będą też zmiany w zasadach dotyczących warunkowości. W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć:

- zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
- większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5 proc. w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1),
- większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
- uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7);
- zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8).

Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji.

Wniosek o wsparcie można po raz kolejny złożyć wyłącznie za pośrednictwem internetowej aplikacji eWniosekPlus, która jest dostępna na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


monika 12.05.2024

najlepiej by bylo jakby nie trzeba bylo doplat brac wcale i gospodarka by sie mogla bez tego rozwijac

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA