Wykorzystaj potencjał roślin strączkowych w płodozmianie
Rośliny strączkowe należą do grupy roślin z rodziny bobowatych – wcześniej z rodziny motylkowatych – charakteryzujących się dodatkowymi cechami, które pozytywnie wpływają na środowisko glebowe.
Rośliny strączkowe należą do grupy roślin z rodziny bobowatych – wcześniej z rodziny motylkowatych – charakteryzujących się dodatkowymi cechami, które pozytywnie wpływają na środowisko glebowe.
Mianowicie, oddziałują one dodatnio na bilans glebowej substancji organicznej co oznacza, że pozostawiają więcej resztek pożniwnych, które wzbogacają glebę w związki organiczne, m.in. fosfor i potas. Zwarty porost masy nadziemnej tych roślin zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Rolnictwo plantacyjne – na czym polega, cechy, gdzie występuje?
Co siać w maju na polach
Ponadto mają zdolność do zwiększania biologicznej aktywności gleby tzn., że wpływają na wzrost aktywności mikroorganizmów oraz enzymów w glebie przyczyniając się do właściwego rozwoju rośliny.
Plusy i minusy uprawy rzepaku
Pomimo wielu zalet ze strony uprawy roślin strączkowych, w Polsce wciąż występuje niedobór surowców białkowych pochodzenia roślinnego.
Optymalne terminy siewu zbóż jarych
W Polsce uprawa roślin strączkowych na przełomie ostatnich 28 lat radykalnie się zmieniała. Powierzchnia zasiewów roślin z rodziny bobowatych w 1989 roku zajmowała największą powierzchnię – około 400 tys. hektarów.
Jak wykorzystać w pełni możliwości nawozu azotowego
Pomimo tego, że w Polsce obserwujemy tendencję wzrostową w uprawie roślin strączkowych, to i tak jest ona jeszcze zbyt niska w porównaniu do upraw naszych zachodnich sąsiadów.
Orka przedzimowa to lepsza jakość gleby
Przypuszcza się, że mimo wsparcia finansowego, a w konsekwencji i poprawy opłacalności, produkcją roślin strączkowych zainteresowana jest nadal niewielka grupa rolników. Czynnikami, które mogą o tym decydować są: pomimo dopłat zbyt niska opłacalność i brak rynku zbytu.
W celu usprawnienia decyzyjnego przedstawiam Państwu kilka wybranych gatunków roślin z rodziny bobowatych, które warto zastosować w czasie zmianowania dla poprawy warunków glebowych oraz zwiększenia plonów roślin następczych. Przedstawiamy też, w jaki inny sposób można wykorzystać wymienione poniżej rośliny.
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Soja
Mija czas na siew rzepaku
Owszem, można sprowadzać soje z zagranicy jednak jest to przeważnie białko soi GMO. Dlatego warto by było skupić się na uprawie rodzimych gatunków. Poleca się sprawdzenie ofert firm, które zajmują się hodowlą odmian soi, gdyż oferują oni m.in. rośliny o mniejszej wrażliwości na temperaturę i długość dnia, co daje szansę uprawy soi w mniej sprzyjających warunkach pogodowych.
Dodatkowo istotnym elementem w produkcji soi jest to, że odgrywa ona istotną rolę jako roślina przerywająca uprawę zbóż. Przy takim zmianowaniu może ona zwiększać plonowanie roślin zbożowych, ponieważ przyczynia się do poprawienia warunków bytowych w glebie.
Budowa i skład chemiczny nasion roślin strączkowych
Słoma bardzo dobrym nawozem organicznym
Zastosowany zespół żniwny powinien charakteryzować się podłużnym i poprzecznym kopiowaniem powierzchni pola i niskim cięciem roślin (15 do 43 mm). Soja powinna zostać posiana na wyrównanej, bez kamieni, ciepłej glebie z dostatecznym poziomem opadów deszczu. Plusem uprawiania soi jest fakt, że prócz cennego białka oraz zawartości tłuszczy zawiera ona lecytynę, witaminy i sole mineralne.
Łubin biały
Jeśli zdecydują się Państwo na uprawę łubinu białego warto pamiętać, że zielonka z rośliny posiada najwyższą wartość pokarmową od fazy kwitnienia do fazy płaskiego strąka na głównym pędzie.
Bobik
(rup) AB
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.