REKLAMA

Wypadek podczas belowania słomy. Ręka 53-latka wciągnięta przez maszynę

Redakcja
09.08.2023
chat-icon 0

Okres żniw to niestety również czas kiedy odnotowuje się najwięcej wypadków rolniczych podczas prac polowych. Pomimo wielu apeli i przypominania, aby zachować szczególną ostrożność, wciąż zdarzają się wypadku, których można było uniknąć stosując się do zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

REKLAMA

7 sierpnia 2023 roku do bardzo niebezpiecznego wypadku doszło podczas prac polowych w  miejscowości Ramiona (województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Baranowo). 53-letni mężczyzna pracował przy belowaniu słomy na polu. W pewnym momencie podczas próby usunięcia trawy z pracującej maszyny, wciągnięta została ręka mężczyzny.

Na miejsce tego wypadku rolniczego mającego miejsce podczas pracy przy żniwach, przybyli strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, patrol policji oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego „Ratownik 19”, który zabrał poszkodowanego do szpitala w Ostrołęce.

Wraz z policjantami apelujemy o wyobraźnię i rozsądek podczas wykonywania prac rolniczych, za każdym razem podczas np. naprawy sprzętu rolniczego dokładnie upewnijmy się, czy taka czynność będzie bezpieczna.

Żniwa, to czas wzmożonych prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. To również ten czas w roku kiedy szczególnie często dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Dzieje się tak głównie ze względu na nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych. Wystarczy chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności, a niejednokrotnie może to skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo.

Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań i skutków swojego działania.

Nie zapominajmy, że to właśnie my dorośli powinniśmy myśleć nie tylko za siebie, ale także za nasze pociechy.

Chwila pośpiechu, bądź lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak pokazują, m.in. poprzednie lata może mieć tragiczny finał.

(rpf) Źródło: KMP Ostrołęka

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA