REKLAMA

Zabójcze stawki cukrowni (głównie niemieckich) zniszczą plantatorów buraka cukrowego w Polsce

Redakcja
05.09.2024
chat-icon 1

To bardzo trudny czas dla polskich rolników, miesiące posuchy dają się coraz bardziej we znaki również plantatorom buraka cukrowego. Poza tym na ogólnie złą sytuację polskiego rolnictwa ma wpływ rynek zmęczony jest przez wysoką inflację, wojnę na Ukrainie oraz liberalizację handlu z tym krajem wprowadzaną przez Unię Europejską.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), która nagłośniła problem, podkreślając, że ceny skupu płodów rolnych wróciły do tych sprzed pandemii COVID-19. Uprawą dająca do 2024 roku zysk dla plantatorów jest między innymi uprawa buraka cukrowego. Może to się jednak wkrótce zmienić za sprawą cukrowni (głównie z niemieckim kapitałem), które zaproponowały plantatorom na przyszły rok skandalicznie niską stawkę za tonę buraka cukrowego. Ale to nie jedyny kłopot plantatorów buraka cukrowego, bowiem od tego czasu znacznie podrożały środki ochrony roślin, nawozy oraz energia. Niestety, czynniki te spowodowały, że większość kierunków produkcji rolniczej odnotowała zdecydowany spadek rentowności. Niektóre z nich stały się z tego powodu nieopłacalne – pod koniec artykułu przedstawiamy wyliczenia przygotowane przez WIR.

Comiesięczna analiza Izby daje alarmujący obraz sytuacji z którą przyszło się zmierzyć plantatorom buraka cukrowego. W ocenie WIR, jedyna uprawą przynoszącą zysk była uprawa buraka cukrowego, ale i to może się wkrótce zmienić ze względu na stawki proponowane plantatorom, które są o ok. 1/3 niższe od zeszłorocznych. Wielkopolska Izba Rolnicza zauważa, że rentowna stała się w 2024 roku również uprawa rzepaku.

- Wielkopolska Izba Rolnicza zatem z dużym niepokojem przyjęła informacje kierowane od plantatorów buraków cukrowych, którzy informują naszą Izbę, że obecnie trwają negocjacje dotyczące kontraktacji buraka cukrowego przez niektóre koncerny cukrownicze działające w Polsce na sezon 2025/2026 – czytamy w komunikacie Izby z 3 września br.

Zaskoczeniem nie są same negocjacje, a stawka proponowana przez cukrownie wynosząca 30 euro za tonę, co jest niemałym szokiem dla plantatorów, którzy zauważają również niekorzystne dla nich zapisy w umowach, które mogą wpłynąć na dalsze obniżanie cen. Jest to między innymi punkt mówiący o zawartości tzw. azotu alfa-aminowego, której poziom nie jest zależny wyłącznie prowadzonej przez rolnika uprawy ale również od pogody w okresie wegetacji buraków, co znacząco wpływa na parametry jakościowe odstawianego do cukrowni surowca. O wiele wyższa była stawka dla plantatorów w poprzednich kampaniach. To od 45 do 46,5 euro za tonę. W ocenie rolników stawka wynosząca 30 euro za tonę to o wiele mniej korzystna oferta od oferowanej przed kilkoma laty stawki 24 euro. Wtedy o wiele niższe były koszty produkcji, które stale rosną, a ich koszt muszą udźwignąć plantatorzy.

Poniżej prezentujemy symulację przygotowaną przez Izbę Rolniczą, uwzględniającą koszty i rentowność przy stawce wynoszącej 30 i 45 euro.

 Cena: 45 euroCena: 30 euro
Koszty11957,9911957,99
Przychody15042,7310998,13
Wynik finansowy3039,38-959,86

W wyliczeń izby wynika zatem, że uprawa buraka cukrowego przy nowej stawce oferowanej plantatorom przez cukrownie stanie się nieopłacalna, bowiem plantatorzy musieliby dopłacać około 1000 zł do hektara. Stawki oferowane w poprzednich kilkunastu kampaniach dawały możliwość zarobku wynoszącego nawet kilku tysięcy złotych na hektar.

Jeśli stawka 30 euro za tonę buraka cukrowego zostanie wprowadzona w życie, to ci rolnicy, którzy będą chcieli pozostać w branży, będą musieli znaleźć nowe i bardziej wydajne metody uprawy. Nie obejdzie się też zapewne bez inwestycji w nowoczesne technologie, co może okazać się misją niemalże niemożliwą przy znacznie niższej cenie w skupie. Wielkopolska Izba Rolnicza będąca ustawowym reprezentantem rolników zwróciła się z pismem do Krajowej Rady Izby Rolniczych o pochylenie się nad przedstawionym problemem i interwencję w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) Źródło: WIR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Sebastian_wlkp 05.09.2024

Kurde zajada nas na maksa. maszyny, kredyty, wszystko na 10 lat w przod policzone zeby stykalo a tu ktos caly plana zawala

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA