Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na podwórku
Lato w pełni, prac w gospodarstwie mnóstwo. Jesteśmy zapracowani od świtu do wieczora, zabiegani, bo tyle jeszcze trzeba dzisiaj zrobić.
Lato w pełni, prac w gospodarstwie mnóstwo. Jesteśmy zapracowani od świtu do wieczora, zabiegani, bo tyle jeszcze trzeba dzisiaj zrobić.
Tragiczny wypadek podczas prac polowych – nie żyje dwóch mężczyzn
Przytłaczająca ilość obowiązków do wykonania i spraw do załatwienia sprawia, że czasem umyka nam wyjęcie kluczyków ze stacyjki ciągnika, schowanie wideł czy schowanie środka chemicznego w miejsce niedostępne dla małych rączek.
Niestety te niebezpieczne przedmioty są często obiektem zainteresowań dzieci, które nie zdają sobie sprawy z zagrożeń czyhających na nie na podwórku. Ciekawość małego odkrywcy powoduje, że wieś staje się miejscem wielu wspaniałych inspiracji przykuwających uwagę.
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
Dzieci do 5 roku życia najczęściej padają ofiarą wypadków na wsi. Dlatego, pomimo zgiełku codziennych spraw, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu podwórka i zwróćmy uwagę na naszych milusińskich.
Przede wszystkim zadbajmy o to, aby maluchy nie miały dostępu do budynków gospodarczych, szop, warsztatów, gdzie przetrzymywane są ostre narzędzia, takie jak widły, grabie, kosy, a tym bardziej nie pozostawiajmy ich luzem w zasięgu rąk dziecka.
Pamiętajmy o małych przedmiotach (np. śrubki), które dziecko może połknąć.
Zwróćmy uwagę na wszelkie przedmioty, które maluch mógłby na siebie zrzucić, jak drewno – warto takie miejsca odgrodzić.
Tragiczny wypadek przy wożeniu balotów
Ważne jest również, aby wszelkiego rodzaju środki chemiczne, nawozy oraz opakowania po nich trzymać w miejscu niedostępnym dla dziecka, pod kluczem, najlepiej na wyższych półkach.
Zawsze zabezpieczajmy maszyny przed uruchomieniem ich przez dziecko.
Tragedia podczas prac polowych. Nie żyje 77-letni mężczyzna
Nigdy nie pozostawiajmy dziecka sam na sam ze zwierzęciem. Choć zwierzę może być przyzwyczajone do malca i cierpliwie znosić ciągnięcie za ucho, pamiętajmy, że reakcji zwierzęcia nigdy nie możemy być w 100 procentach pewni. Zwierzę może się czegoś wystraszyć i kopnąć lub ugryźć, nawet niecelowo.
Pamiętajmy, aby dziecko nie zbliżało się samo do zbiorników wodnych, odpowiednio zabezpieczajmy szamba i studnie.
To, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, to obecność dziecka na podwórku w momencie pracy maszyn. Wielkie maszyny bowiem bywają obiektem westchnień maluchów – dzieci chcą wsiadać na ciągniki, pomagać gospodarzowi, uczestniczyć w pracach polowych. Pamiętajmy jednak, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Kierowca maszyny rolniczej, szczególnie z naczepą, posiada ograniczone pole widzenia w czasie cofania i może nie zauważyć bawiącego się z tyłu dziecka. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby przy malcu był stale ktoś obecny, pilnował, trzymał za rękę.
Stała obecność opiekuna jest niezbędna również podczas prac polowych. Można zachęcać malucha do pomocy przy lekkich czynnościach i na pewno będzie miał on sporo frajdy bawiąc się w sianie czy karmiąc kury, jednak osoba nadzorująca dziecko nie powinna uczestniczyć w pracach tak, aby mogła całkowitą uwagę skupić na bezpieczeństwu malca.
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Pomyślmy o stworzeniu na podwórku oddzielnej, ogrodzonej strefy, w której nasze dzieci mogą bezpiecznie się bawić.
(rz)
Lubelskie: Ogień wyrządził duże straty w gospodarstwie rolnym
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.