REKLAMA

Zakaz GMO to zapaść dla hodowców.

Branża drobiarska obawia się wprowadzenia zakazu stosowania GMO w paszach. Jeśli takie ograniczenie wejdzie w życie to efektywność produkcji może spaść nawet o 40%.

8 marca 2016 chat-icon1

REKLAMA
Tymczasem ceny skupu żywca drobiowego cały czas rosną i sięgają nawet 3,70 zł za kilogram – kwotę taką są w stanie zapłacić odbiorcy wykazujący pilne zapotrzebowanie na drób. Jednak sytuacja z GMO spędza sen z powiek hodowcom, którzy z niecierpliwością oczekują na finał ustaleń w tej kwestii. Podobnie sytuacja ma się w przypadku hodowców trzody chlewnej, dla nich również jest przedłużana możliwość stosowania pasz GMO.

Przypominamy, że zakaz stosowania pasz produkowanych z roślin pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie został wpisany do ustawy o produkcji pasz prawie 10 lat temu. Sytuacja obecnie jest taka, że pasze GMO można stosować w żywieniu zwierząt do końca 2016 roku. Śruta sojowa, produkowana praktycznie w całości z roślin GMO, jest podstawowym składnikiem żywienia zwierząt.

(zw)

fot. fotolia


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


hodowca 10 marca 2016

Mam nadzieję, że nie zabronią korzystania GMO w paszach bo wtedy zamykam produkcje, juz obecnie jestesmy na granicy opłacalności a co dopiero po wprowadzeniu zakazu.

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Zmiany w harmonogramie naborów PROW 2014-2020

Redakcja 26 maja 2023 chat-icon1

Najbliższe terminy dotyczą między innymi następujących instrumentów wsparcia:

5 czerwca – 5 lipca 2023 r.: odbędzie się ostatni nabór wniosków o wsparcie w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych, obszaru D – racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu. Wsparcie dotyczy operacji, które będą przyczyniały się do poprawy konkurencyjności i zwiększenia rentowności gospodarstwa rolnego, w tym w wyniku jego restrukturyzacji.

Wrzesień/październik 2023 r.: odbędzie się nabór wniosków o wsparcie na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Wsparcie dotyczy operacji, które ułatwią gospodarstwom rolnym dostosowanie się do wymogów określonych w programie działań dotyczących przechowywania nawozów n

REKLAMA