REKLAMA

Zaliczki płatności bezpośrednich i obszarowych 2023 – 1,4 mld złotych na kontach rolników


Po pierwszym tygodniu realizacji zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych do rolników trafiło 1,4 mld złotych. Wypłaty potrwają do końca listopada. Z początkiem grudnia rozpocznie się wypłata płatności końcowych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

- Zgodnie z zapowiedziami 16 października 2023 r. rozpoczęła się realizacja zaliczek w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Na razie wypłacono 1,4 mld zł. Z tej kwoty blisko 1,2 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do ponad 290 tys. rolników. Z kolei 203 mln zł trafiło do blisko 168 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zaliczki będą wypłacane sukcesywnie 30 listopada, a 1 grudnia 2023 roku rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Środki trafiają wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie złożyli rolnicy w tegorocznej kampanii, a pula środków na ich realizację wynosi blisko 17 mld zł. Od 2019 roku polscy rolnicy otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie.

W roku 2023 zaliczki będą wypłacane na poczet płatności bezpośrednich, w tym płatności dla małych gospodarstw oraz przejściowego wsparcia krajowego w wysokości 70 proc. oraz na poczet płatności ONW w wysokości 85 proc. Zaliczki otrzymają gospodarze spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA