REKLAMA

Zamiana nieruchomości Skarbu Państwa na prywatną

Nowe rozporządezenie z 12 sierpnia 2021 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu dokonywania zamiany nieruchomości, weszło w życie 1 września 2021 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1504).

21 listopada 2021 chat-icon0

REKLAMA

Co się zatem zmieniło dla osób chcących dokonać zamiany np. własnej nieruchomości na inną, będącą właśnością Skarbu Państwa. Otóż do 31 sierpnia 2021 roku nie było możliwości dokonania zamiany, na podstawie której osoba fizyczna (a więc nie tylko rolnik w rozumieniu dotychczas obowiązujących przepisów), osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, przenosiłaby na Skarb Państwa do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa własność nieruchomości (zarówno tych, które mają charakter rolny, jak i tych, które nie są nieruchomościami rolnymi), w zamian za przeniesienie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, na ten podmiot własności nieruchomości rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Rozporządzenie wprowadziło możliwość takiej zamiany w sytuacjach uzasadnionych realizacją zadań wynikających z polityki państwa w zakresie wdrażania i stosowania instrumentów wsparcia rolnictwa, aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich. Dodatkowym wymogiem jest zgoda ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. W kompetencjach ministra właściwego do spraw rozwoju wsi pozostają bowiem zarówno zadania z zakresu kształtowania ustroju rolnego państwa, jak i ochrony gruntów przeznaczonych na cele rolne.

Minister właściwy do spraw rolnictwa jest zatem organem właściwym do rozstrzygnięcia, czy procedowana zamiana obejmująca nieruchomość przeznaczoną na cele rolne z Zasobu będzie korzystna, oceniając ją z perspektywy ochrony nierzadko rozbieżnych interesów państwa.

Jednocześnie wprowadzono ogólną zasadę, zgodnie z którą zamianą mogą być objęte wyłącznie nieruchomości wolne od wszelkich obciążeń, z wyjątkiem służebności (dotychczas wyjątek stanowiły służebności gruntowe).

(rpf) kp / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Redakcja - Technika 20 maja 2023 chat-icon10

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon17

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA