REKLAMA

Zasady prawidłowej inseminacji loch

Redakcja - Zwierzęta
21.10.2016
chat-icon 0

Inseminacja loch i loszek posiada wiele zalet, jednak o jej powodzeniu decyduje prawidłowość przeprowadzenia tego zabiegu. Skuteczna inseminacja zależy od wielu czynników.

Agro Brand
REKLAMA

Inseminacja loch i loszek posiada wiele zalet, jednak o jej powodzeniu decyduje prawidłowość przeprowadzenia tego zabiegu. Skuteczna inseminacja zależy od wielu czynników.

Inseminacja odgrywa dużą rolę w opłacalności całej produkcji i uzależniona jest przede wszystkim od wiedzy hodowcy. Efektywna inseminacja loch zależy głównie od optymalnego terminu wprowadzenia nasienia. Cykl płciowy u loch występuje cyklicznie i trwa średnio 21 dni, dzieląc się na kilka faz. Podczas fazy przedrujowej można zaobserwować m.in. zmniejszony apetyt, charakterystyczne pohukiwanie, obskakiwanie innych loch, jednak nie dopuszczanie knura.

Zmianie ulega wygląd narządów rozrodczych, które są nabrzmiałe i zaczerwienione, pojawia się śluz. Symptomy te świadczą o tym, że do rui właściwej pozostało jeszcze około 12-18 godzin, podczas której locha wykazuje już tolerancję wobec knura, podczas próby dosiadania sprawdzanej przez człowieka locha nie rusza się, przyjmuje postawę do krycia, wykonuje charakterystyczne ruchy uszami.

Okres rui właściwej trwa średnio 5-6 dni, po którym następuje faza porujowa. Locha staje się spokojniejsza, nie wykazuje odruchu tolerancji, poprawie ulega apetyt.

Zasady postępowania podczas wykonywania zabiegu inseminacji:

- przeprowadzamy próbę dosiadania lochy w celu sprawdzenia odruchu tolerancji,

- pobudzamy lochę uciskając grzbiet w okolicy lędźwiowo-krzyżowej,

- oczyszczamy okolice sromu ręcznikiem, a następnie masujemy srom celem spowodowania większego podniecenia,

- po rozchyleniu warg sromowych wprowadzamy do pochwy kateter do momentu wyczucia oporu,

- podłączamy tubę z nasieniem, które bezpośrednio przed zabiegiem należy podgrzać do temperatury około 35°C,

- poprzez lekki ucisk tuby z nasieniem wypieramy powietrze z kateteru, wywołując u lochy odruch zasysania nasienia,

- odłączamy pustą tubę od kateteru, jednak kateter zamykamy korkiem i pozostawiamy jeszcze na parę minut w drogach rodnych samicy. Zapobiegnie to ewentualnemu wypchnięciu nasienia na zewnątrz,

- po skończonym zabiegu najlepiej pozostawić lochę w miejscu przeprowadzenia zabiegu jeszcze przez 21 dni w celu prawidłowego zagnieżdżenia zarodków,

- w kartotece lochy zapisujemy datę inseminacji i numer użytego nasienia knura.

W celu zwiększenia skuteczności zabiegu inseminacji oraz liczby prosiąt w miocie pokrycia, zaleca się wykonanie kolejnego zabiegu po upływie 10-12 godzin od daty pierwszego zabiegu.

Jeśli po upływie 21 dni kolejnego cyklu nie pojawią się objawy rui, locha najprawdopodobniej jest w ciąży.

(rzw) mp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA