REKLAMA

Zasiewy upraw wiosennych w Ukrainie mniejsze o ponad trzy miliony hektarów. Prognozowany 30% spadek produkcji

Redakcja - Prawo i Finanse
12.04.2022
chat-icon 0

Pomimo trwającej od lutego wojny zasiewy jare rozpoczęły 23 regiony Ukrainy, z wyjątkiem Ługańska, gdzie walki toczą się na prawie całym terytorium - informuje administracja wojskowa, która powołała specjalne oddziały wspierające realizację zadań związanych z rozwojem rolno-przemysłowym – informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Pomimo trwającej od lutego wojny zasiewy jare rozpoczęły 23 regiony Ukrainy, z wyjątkiem Ługańska, gdzie walki toczą się na prawie całym terytorium - informuje administracja wojskowa, która powołała specjalne oddziały wspierające realizację zadań związanych z rozwojem rolno-przemysłowym – informuje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.

Jak wyglądają wiosenne zasiewy w Ukrainie?

Dane z 7 kwietnia 2022 roku wskazują, że przewidywana powierzchnia zasiewów głównych upraw wiosennych do zbiorów w 2022 r. na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wynosi 13,65 mln ha, czyli o 3,27 mln ha mniej niż przed rokiem, kiedy zasiano 16,91 mln ha. Mamy więc do czynienia ze spadkiem wynoszącym aż 24% w stosunku do poprzedniego roku.

Struktura zasiewów wiosennych w Ukrainie w 2022 roku:

- pszenica jara: 113,5 tys. ha;

- jęczmień jary: 550,8 tys. ha;

- rzepak jary: 11,6 tys. ha;

- owies: 81,0 tys. ha;

- groch: 82,5 tys. ha;

- gryka: 0,2 tys. ha;

- proso: 0,2 tys. ha;

- kukurydza: 13,6 tys. ha;

- buraki cukrowe: 55,2 tys. ha;

- słonecznik: 108,1 tys. ha;

- soja: 14,1 tys. ha;

- ziemniaki: 43,2 tys. ha.

Ministerstwo poinformowało też, że przedsiębiorstwa rolnicze kontynuują nawożenie upraw ozimych nawozami azotowymi oraz dbają o uprawy przeprowadzając niezbędne zabiegi agrotechniczne.

Ile upraw ozimych zasiano w Ukrainie?

Informacje pozyskane z poszczególnych regionów Ukrainy wskazują, że siew zbóż ozimych na zboże na zbiory przewidywane w 2022 roku przeprowadzono na powierzchni 7,7 mln ha, czyli:

- 6,5 mln ha pszenicy ozimej i pszenżyta;


- 159 tys. ha żyta;


- 1 mln ha jęczmienia.

Rzepak ozimy został zasiany na powierzchni 1,024 mln ha, czyli o 143 tys. ha więcej niż w 2021 r.

Pierwszy wiceminister Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy Taras Wysocki podczas rozmowy z korespondentem portalu Ukrinform zapewnił, że na krajowym rynku w Ukrainie nie zabraknie poroduktów spożywczych.

Informacje takie jak ta o zniszczeniu fermy drobiu w Czernobajewce budzą zrozumiały niepokój oraz lęk przed zakłóceniem bezpieczeństwa żywnościowego Ukrainy, jednak te sytuacje powodują na obecną chwilę przede wszystkim zmniejszenie eksportu, bowiem jak zapewnia minister Taras Wysocki, na rynku krajowym nie będzie braków.

Minister zaznaczył też, że straty w produkcji mięsa i mleka drobiowego wynoszą 10-15%, co również nie spowoduje niedoboru tych produktów na rynku krajowym.

Według ministra, według pesymistycznych prognoz, w tym roku Ukraina straci 30% produkcji brutto roślin siewnych.

„Ale nadal nie jest to krytyczne, ponieważ używaliśmy tylko około 30-40% zbóż i nasion oleistych do konsumpcji krajowej” – powiedział Wysocki, podkreślając, że 70% gruntów ornych wystarczy nie tylko na zaspokojenie popytu krajowego, ale również na eksport.

Ukrinform podaje też, że według prognoz Ministerstwa Polityki Agrarnej Ukrainy, odblokowanie portów czarnomorskich, zgodnie z prognozami pozwoli Ukrainie w tym roku pozostać w pierwszej dziesiątce największych eksporterów żywności.

Po rozpoczęciu 24 lutego 2022 roku inwazji na Ukrainę, wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Rozpętana przez rosję wojna ma negatywny wpływ na sytuację na światowym rynku żywności, gdyż znacząco ogranicza eksport zbóż z Ukrainy. Obecnie w portach Ukrainy blokowane są dziesiątki statków handlowych z już wysłanym zbożem, którym rosyjscy okupanci nie pozwalają na wypłynięcie w morze.

(rpf) pp / Źródło: Ukrinform, Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA