REKLAMA

Zatrzymaj do wiosny składniki mineralne w glebie

Redakcja - Uprawa
12.10.2016
chat-icon 0

Utrzymywanie okrywy roślinnej jest skutecznym sposobem ograniczania strat składników pokarmowych na gruntach ornych w okresie jesienno-zimowym.

Agro Brand
REKLAMA

Utrzymywanie okrywy roślinnej jest skutecznym sposobem ograniczania strat składników pokarmowych na gruntach ornych w okresie jesienno-zimowym.

Jest to bardzo istotne w przypadku gleb lekkich. Jednoroczne rośliny ozime, takie jak rzepak ozimy i pszenica ozima, mogą tworzyć okrywę roślinną, aktywnie pobierającą dostępny azot i fosfor z gleby bardziej skutecznie od upraw jednorocznych jarych, zwłaszcza w chłodnym klimacie oraz okresach intensywnych opadów.

Międzyplony można wysiewać jednocześnie z plonem głównym lub tuż po nim, mogą wtedy pełnić również funkcję okrywy roślinnej. W momencie zbioru plonu głównego, czyli w okresie późnego lata i jesienią, roślina międzyplonowa ma już dobrze ukształtowany system korzeniowy zdolny do pobierania azotu z gleby.

Azot, który może ulec wymyciu, jest pobierany przez roślinę międzyplonową i wykorzystywany do jej wzrostu. Po okresowym unieruchomieniu, na skutek wbudowania go w tkanki roślinne, składnik ten ponownie zostanie wprowadzony do gleby w momencie zakończenia uprawy międzyplonu, np. poprzez jego zaoranie. Międzyplon powinien być zaorany możliwie jak najpóźniej jesienią lub wczesną wiosną.

To jakie gatunki roślin zastosujemy jako międzyplony zależy od warunków klimatycznych i glebowych. W Polsce, w zależności od wymagań glebowych, zalecane są:

a) na gleby żyzne: bobik i wykę jadalną, rzepak i rzepik ozimy.

b) na gleby średnie: groch siewny pastewny (peluszkę), słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą, wykę ozimą;

c) na gleby słabsze: łubin żółty, seradelę, facelię i żyto;

Bardzo istotne jest, aby pamiętać, że płodozmian, który jest złożony głównie z roślin zbożowych, może mieć negatywny wpływ na strukturę gleby, dodatkowo trawy i rośliny motylkowate zwiększają zawartość materii organicznej, jest to szczególnie istotne w glebach gliniastych.

(rup) jm
Na podstawie: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA