REKLAMA

Zatrzymano 122 tony nielegalnych środków ochrony roślin

W wyniku prowadzenia prawie 2-tygodniowej międzynarodwej operacji pod kryptonimem Silver Axe II, zatrzymano prawie 122 tony nielegalnych środków ochrony.

fotolia.com
10 lipca 2017 chat-icon0

REKLAMA

Całość akcji była kierowana kierowana przez EUROPOL, a uczestniczyło w niej 16 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym z Polski Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Inspektorzy PIORiN prowadzili intensywne działania m.in.na przejściach granicznych, w składach celnych oraz wewnątrz kraju. Zatrzymane przesyłki środków ochrony roślin poddawano wspólnej weryfikacji zaangażowanych międzynarodowych służb ochrony roślin i producentów środków ochrony roślin.

Akcja ta dowiodła, że współpraca jest kluczem do ograniczenia napływu nielegalnych środków ochrony roślin.

Biorąc pod uwagę zagrożenia, mogące powstać w wyniku zastosowania niedopuszczonych do obrotu, a więc nieprzebadanych chemikaliów, PIORiN od wielu lat mocno angażuje się w działania na rzecz ograniczenia wprowadzania na rynek nielegalnych środków ochrony roślin.

Działania Inspekcji prowadzone są nie tylko na szczeblu międzynarodowym, czego wyrazem był udział w operacji Silver Axe II, ale również wewnątrz kraju.

Zdaniem Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Pana Tadeusza Łączyńskiego, stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin przy produkcji żywności, a także działania polegające na produkcji, wprowadzaniu do obrotu, oferowaniu do sprzedaży lub przechowywaniu takich środków, niosą ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt, roślinności oraz środowiska naturalnego i dlatego wymagają radykalnego przeciwdziałania i stosowania adekwatnych kar.

(rpf) źródło: PIORiN


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kolejna nominacja w ARiMR – Aneta Burghardt nowym wieceprezesem

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon0

6 czerwca 2023 roku akt powołania na stanowisko wiceprezesa ARiMR Anecie Burghardt wręczył Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Aneta Burghardt pracowała dotychczas na stanowisku Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon17

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA