Zaprzęgi konne to coraz rzadziej spotykany widok na polskich drogach, jednak trzeba mieć na uwadze, że spotkanie na drodze z tego typu pojazdem jak najbardziej jest możliwe.
Przekonał się o tym kierujący autem osobowym, który 3 maja 2022 roku przejeżdżając przez miejscowość Nowinki (województwo mazowieckie, powiat wołomiński, gmina Jadów) zderzył się pojazdem zaprzęgowym na drodze prowadzącej z Jadowa do Sulejowa.
Wezwani na miejsce zdarzenia strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadowie zastali oba pojazdy poza drogą oraz konia przygniecionego przez samochód osobowy.
Strażazy zabezpieczyli miejsca zdarzenia, udzielili Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobie poszkodowanej oraz odcięli napięcie w pojeździe. Przygnieciony koń został wyciągnięty spod pojazdu i o własnych siłach wrócił do właściciela. Ruch w miejscu zdarzenia do uprzątnięcia drogi odbywał się wahadłowo. Poszkodowany został przewieziony przez zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.
W działaniach wzięły udział jednostki OSP KSRG Jadów 689[M]27, OSP KSRG Myszadła 689[M]24, JRG PSP Wołomin 681[M]22 (Filia Tłuszcz) oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Lekarz Weterynarii i pomoc drogowa.
Rzepak jest najczęściej uprawianą rośliną oleistą w Polsce. Jej prawidłowy rozwój jesienią decyduje o wysokości plonu.
Występująca w tym roku na obszarze całej Polski susza oraz spora ilość szkodników mają duży wpływ na prawidłowy jesienny rozwój rzepaku ozimego. Te dwa czynniki mogą poważnie obniżyć jego zdolność do pobierania składników odżywczych i odporność na infekcje. Na plantacjach rzepaku ozimego już teraz można dostrzec niepokojące zmiany w strukturze i barwie liści. Zauważalne są uszkodzenia spowodowane zjadaniem zielonej materii przez szkodniki oraz fioletowe przebarwienia, widoczne na brzegach blaszki liściowej.Dlaczego liście rzepaku zmieniają kolor w okresie pełnej wegetacji?Po pierwsze, fioletowe przebarwienia rzepaku mogą świadczyć o braku fosforu w glebie lub braku zdolności rośliny do jego pobierania. W tym drugim przypadku winowajcą może być wielotygodniowa susza, brak wody w glebie nie pozwala na rozpuszczenie odpowiedniej ilości składników mineralnych potrzebnych roślinie.Rzepak jest gatunkiem, który swój potencjał plonowania zaczyna budować jesienią, więc każdy, także ten utajony, niedobór pierwiastków może wpłynąć niekorzystnie na rozwój roślin, a w konsekwencji na plon. Warto wtedy pomóc roślinie, stosując aplikację dolistną.Trzeba więc wykorzystać sprzyjającą aurę i zastosować wspomnianą wyżej aplikację dolistną. Ten tydzień zapowiadany jako słoneczny i ciepły będzie sprzyjać wchłanianiu składnika.Ponadto fioletowe liście niekoniecznie muszą oznaczać, że w glebie brakuje fosforu. Jeśli na plantacji pojawiły się szkodniki (mszyce), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rośliny mogły zostać zainfekowane wirusem.Jesienią mszyce są odpowiedzialne za przenoszenie choroby zwanej żółtaczką rzepy, która może skutkować przebarwianiem liści na odcień fioletowy lub czerwony.Jeśli na plantacji pojawiły się kolonie mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej lub kapuścianej, należy się postarać, aby jak najszybciej znikły. Zapobiegniemy wtedy infekowaniu dalszej części plantacji, przez co uchronimy się przed dużymi stratami w plonie związanymi z rozprzestrzenieniem się choroby na zdrowe rośliny.Warto więc już teraz poświęcić trochę czasu i uwagi rzepakowi ozimemu, żeby w przyszłym roku cieszyć się dobrymi plonami.(rup) AB
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku, który miał miejsce 21 września 2023 roku w gminie Wisznice (województwo lubelskie, powiat Biała Podlaska).
21 września 2023 roku po południu do dyżurnego komisariatu policji w Wisznicach wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie jednej z posesji na terenie tej gminy doszło do nieszczęśliwego wypadku.
Wstępne ustalenia przybyłych na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy wskazują, że 85-latek w trakcie rozładunku drewna opałowego na terenie prywatnej posesji przypadkowo włączył bieg pracującego ciągnika. Po czym uruchomiona maszyna oraz podpięty do niej rozrzutnik przejechały po 85-latku. Czynności ratunkowe mające na celu uratowanie życia mężczyzny niestety okazały się bezskuteczne.
Na skutek poniesionych obrażeń 85-latek poniósł śmierć na miejscu. Decyzją prokuratora, ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych
komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla
2023-09-22Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
Nad wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności tego nieszczęśliwego wypadku pracować teraz będą policjanci pod nadzorem prokuratury. Wraz z policjantami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywanej pracy.
Dla wielu młodych rolników barierą w ubieganiu się o dotacje są początkowe koszty związane z przygotowaniem wniosków i analiz. PADR rozumie te obawy i wprowadza ofertę, która wydaje się być na nie odpowiedzią.
Jesteśmy pewni, że Twoja aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie. Zgodnie z nową ofertą, jeżeli rolnik nie uzyska dotacji, nie ponosi żadnych kosztów doradztwa
Jakub Szymański, ekspert z PADR
Premia dla młodego rolnika 2023
Nabór wydłużony
Nabór do programu „młody rolnik 2023” został oficjalnie wydłużony do 16 października. Ponieważ zainteresowanie dotacjami w tym roku jest stosunkowo niskie, PADR wierzy, że ich nowa oferta może znacząco wpłynąć na zwiększenie liczby wniosków. Warto dodać, że oferta jest skierowana wyłącznie do rolników spełniających wszelkie kryteria programu.
Kwalifikacje i warunki
Oferta jest skierowana wyłącznie do rolników, którzy kwalifikują się do programu „premie dla młodego rolnika” i spełniają wszystkie jego warunki, mianowicie: ● Zdobędą minimum 7 punktów podczas przygotowania biznesplanu. ● Wejdą w posiadanie odpowiedniej ilości gruntów rolnych na własność oraz tych w dzierżawie w zależności od województwa od 5,1 ha do 11,32 ha. ● Posiadają w momencie złożenia wniosku bądź zobowiążą się zdobyć odpowiednie wykształcenie bądź kwalifikacje rolne. ● Utrzymają proporcję 60% przychodu w ogólnych przychodach z rolnictwa.
Jak skorzystać z oferty PADR.pl
Chętni rolnicy mogą zacząć od odwiedzenia strony internetowej PADR, na której znajdą informacje o tym, jak się zakwalifikować do programu. Po wstępnej kwalifikacji, eksperci z PADR kontaktują się z kandydatem, aby omówić szczegóły i pomóc w przygotowaniu wniosku. Cały proces jest transparentny i kandydaci mogą liczyć na ciągłe wsparcie oraz aktualizacje z PADR.
Dlaczego współpraca z PADR.pl to dobra decyzja
Polska Agencja Doradztwa Rolniczego jest ekspertem w dziedzinie doradztwa rolniczego i z sukcesem pomogła już wielu rolników w zdobyciu dofinansowań. Zaawansowana wiedza o regulacjach, procedurach i kryteriach oceny wniosków sprawia, że masz z nimi naprawdę duże szanse na uzyskanie dotacji. A wszystko to dostępne jest bez jakichkolwiek kosztów początkowych.
Specjaliści z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych analizując dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców określili sierpniowe wyniki sprzedaży nowych ciągników rolniczych jako „negatywny rekord” w rejestracji nowych ciągników.
Mówimy o liczbie 633 traktorów zarejestrowanych w sierpniu bieżącego roku, będącej najgorszym dotychczasowym wynikiem w 2023 roku. To 306 sztuk mniej niż przed rokiem, bowiem w sierpniu 2022 roku zarejestrowano 939 nowych maszyn.
Tendencję spadkową przedstawia poniższy wykres, gdzie z każdym następnym miesiącem notujemy mniej rejestracji.
źródło: PIGMiUR
W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku zarejestrowano 6228 nowych ciągników, a to wynik o 1483 sztuki słabszy niż przed rokiem. Mówimy zatem o spadku rejestracji wynoszącym już 19,2% w samym 2023 roku.
Na pierwszym miejscu podium jest zielono, bowiem to John Deere utrzymuje pozycje lidera. Od stycznia do sierpnia 2023 roku zarejestrowano 1073 ciągników z jeleniem na masce. To wynik o 44 sztuki lepszy niż w analogicznym okresie 2022 roku. Udziały marki w rynku nowych ciągników rolniczych wciąż rosną i na koniec sierpnia 2023 roku wyniosły 17,2 %. To o 3,9 punktu procentowego więcej niż w poprzednim roku.
Na drugim miejscu znalazła się marka New Holland ze sprzedażą na poziomie 954 sztuk. To wynik gorszy od zeszłorocznego o 325 sztuk. Udziały marki New Holland w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 15,3%.
Podium zamyka marka Kubota, która notuje 712 zarejestrowanych maszyn. To 40 ciągników więcej niż przed rokiem. Udziały Kuboty w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 11,4%.
Na czwartym miejscu znajduje się marka Deutz Fahr z 543 sztukami zarejestrowanych ciągników rolniczych, a to oznacza wynik o 147 sztuk słabszy niż przed rokiem. Udziały marki Deutz Fahr w rynku ciągników rolniczych wynosi 8,7%.
Pierwszą piątkę zamyka marka Case IH z 362 szt. zarejestrowanych maszyn. Wynik ten pozwolił na osiągnięcie 5,8% udziałów rynkowych.
W najniższych kategoriach mocy do 50 koni mechanicznych liderem w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku jest marka Kubota. W kategorii od 51 do 100 KM karty rozdaje New Holland, a przypadku mocy wynoszącej od 101 do 140 koni mechanicznych liderem jest Deutz Fahr. W kategorii powyżej 150 KM najlepszy jest John Deere.
W okresie styczeń -sierpień 2023 roku liderem w najniższych kategoriach mocy do 50 KM jest marka Kubota. W kategoriach 51-100 KM liderem jest New Holland, w kategorii 101-140 KM – Deutz Fahr. W kat. powyżej 140 KM liderem jest marka John Deere.
Jedynymi kategoriami mocy, które obecnie są bardziej popularne niż w 2022 roku są dwie skrajne kategorie mocy: najniższa do 30 KM i najwyższa powyżej 200 KM.
Najwyższa średnia moc nowo rejestrowanych ciągników w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku była notowana w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wyniosła 178,1 KM. Średnia moc wynosząca 177,2 KM została odnotowana w województwie zachodniopomorskim, a ciągniki o najniższej mocy wynoszącej średnio 85,7 KM, rejestrowane są w województwie małopolskim.
Liderem w rejestracji nowych ciągników rolniczych jest województwo mazowieckie, gdzie w ciągu ośmiu miesięcy 2023 roku zarejestrowano 1035 szt. nowych ciągników, a to o 233 sztuki mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajduje się województwo wielkopolskie z ilością 736 szt.
Najpopularniejszym modelem ciągnika po ośmiu miesiącach 2023 roku jest model John Deere 6155M, którego zarejestrowano 152 sztuki. Drugą pozycję zajmuje John Deere 6195M z ilością 125 szt. Na trzecim miejscu znalazł się Farmtrac Tractors Europe 26 4WD ze 123 sztukami zarejestrowanych maszyn. Czwarte miejsce zajmuje Deutz Fahr 5080 D Keyline – 95 szt. Piąte miejsce dzielą ze sobą Case IH Puma 150 oraz John Deere 6120M, których zarejestrowano po 92 sztuki.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że zwiększenie możliwości eksportowych do Wietnamu to wynik intensywnych kontaktów Polski z resortem rolnictwa Wietnamu, w tym rozmów kierownictwa MRiRW w ramach polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Już wcześniej, w lipcu 2023 roku możliwość stosowania nowego świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i jego produktów eksportowanych z Polski do Wietnamu została potwierdzona przez stronę wietnamską. Możliwości eksportowe zostały tym samym o mięso kaczek i gęsi.
Obecnie trwają też uzgodnienia warunków eksportu z Polski do Wietnamu owoców borówki wysokiej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prognozuje, że eksport tych owoców do Wietnamu będzie możliwy od przyszłego roku.
O miejsce na liście zakładów uprawnionych do eksportu do Wietnamu prowadzonej przez wietnamski resort rolnictwa, zgodnie z dotychczasową procedurą, mogą aplikować firmy z Polski.
MRiRW ocenia, że Wietnam to jeden z priorytetowych i najbardziej perspektywicznych rynków w zakresie współpracy rolnej. Obecnie jest głównym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych spośród państw Azji Południowo-Wschodniej.
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski do Wietnamu w 2022 roku wyniósł 154,4 mln euro. Eksportowaliśmy przede wszystkim mąki, grysiki i granulki z mięsa i podrobów oraz ryb, filety rybne i inne mięso rybie, mięso i jadalne podroby z drobiu.
Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy z maszynami rolniczymi. Dlatego ważne jest, aby korzystać z części pochodzących od renomowanych producentów, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Części niskiej jakości lub podróbki mogą powodować poważne awarie, co stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia operatora, ale także może prowadzić do znacznego spadku wydajności gospodarstwa.
Zastosowanie sprawdzonych części do maszyn rolniczych może znacząco wpłynąć na wydajność pracy. Te części są projektowane i produkowane z myślą o maksymalnej efektywności, co oznacza, że pozwala to na osiągnięcie lepszych wyników w krótszym czasie. Dlatego inwestycja w wysokiej jakości części może okazać się opłacalna, ponieważ przyczynia się do zwiększenia produkcji rolnej i oszczędności czasu.
Długotrwała trwałość
Maszyny rolnicze pracują w trudnych warunkach. Są one narażone na działanie niekorzystnych czynników, takich jak deszcz, błoto, kurz, i działanie czasu. Dlatego istotne jest, aby części, z których są zbudowane, były trwałe i odporne na te warunki. Sprawdzone części do maszyn rolniczych są często wykonane z wysokiej jakości materiałów, co sprawia, że są one bardziej odporne na zużycie i korozję. Długotrwała trwałość oznacza mniej przestojów związanych z naprawami i większą dostępność maszyn w sezonie rolniczym.
Oszczędność kosztów na dłuższą metę
Inwestycja w sprawdzone części do maszyn rolniczych może początkowo wydawać się kosztowna, ale na dłuższą metę może przynieść znaczne oszczędności. Mniej awarii i przestojów oznacza mniej kosztów napraw i utrzymania maszyn. Ponadto, wyższa wydajność maszyn może prowadzić do zwiększenia produkcji i zysków, co wyrównuje początkowy wydatek na części.
Środowisko i zrównoważony rozwój
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do zrównoważonego rolnictwa i ochrony środowiska. Korzystanie z części najwyższej jakości może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji gazów cieplarnianych. Dłuższa trwałość części oznacza również mniejszą ilość odpadów związanych z wymianą części. W ten sposób, inwestując w sprawdzone części do maszyn rolniczych, rolnicy mogą również wnosić swój wkład w ochronę środowiska.
Sprawdzone części do maszyn rolniczych to kluczowy element każdego gospodarstwa rolnego. Zapewniają one bezpieczeństwo, wydajność i długotrwałą trwałość maszyn, co przekłada się na oszczędności kosztów i korzyści dla środowiska. Inwestycja w wysokiej jakości części może być kluczem do sukcesu w rolnictwie, a także do zrównoważonego rozwoju branży rolniczej.
Jeśli jesteś rolnikiem lub właścicielem gospodarstwa rolnego, warto zastanowić się nad tym, czy używasz sprawdzonych części do swoich maszyn. Może to być kluczowy krok w kierunku bardziej efektywnej i zrównoważonej produkcji rolnej.
Pamiętaj, że inwestycja w jakość zawsze się opłaca, zwłaszcza w przypadku maszyn rolniczych, które odgrywają tak istotną rolę w naszym codziennym życiu i łańcuchu dostaw żywności. Bezpieczeństwo, wydajność i zrównoważony rozwój są nie do przecenienia, dlatego warto postawić na sprawdzone części do maszyn rolniczych.
Łącznie do ARiMR wpłynęło 351 tys. wniosków od rolników. Wsparcie to jest przeznaczone dla producentów rolnych będących mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
Zainteresowani wsparciem musieli również spełnić warunek złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Przeznaczenie pomocy to dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. (wcześniej datą graniczną był 31 marca 2023 r.). Co istotne, podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.
- Do wyliczenia wysokości wsparcia służy specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego PROW 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia) – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ustalany jest również iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki są porównywane, a mniejsza z otrzymanych kwot trafia do rolnika.
7 września około godziny 18:50 do makowskiej komendy policji wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych na terenie gminy Płoniawy-Bramura (województwo mazowieckie, powiat makowski). Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze ustalili wstępnie, że 35-latek podczas siewu trawy na polu, wyszedł z ciągnika pozostawiając w pojeździe włączony silnik. Prawdopodobnie chciał rozgarnąć ręcznie nasiona w siewniku i zaczepił dłonią o mechanizm, a maszyna wciągnęła jego rękę.
Szybka reakcja sąsiadki, która wyłączyła sprzęt, udzieliła pomocy przedmedycznej mężczyźnie i powiadomiła służby, spowodowała, że 33-latek szybko trafił śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Ciechanowie.
Wraz z policjantami przypominamy, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych to najczęstsza przyczyna takich zdarzeń jak te opisane w niniejszym artykule. Pamiętajmy, że nawet chwila nieuwagi oraz zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.