REKLAMA

Zespół uprawek pożniwnych

Redakcja - Technika
01.08.2020
chat-icon 0

Bezpośrednio po żniwach przychodzi czas na odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Bezpośrednio po żniwach przychodzi czas na odpowiednie zagospodarowanie resztek pożniwnych.

Do tego celu służy zespół uprawek pożniwnych, które mają za zadanie:

przykryć resztki pożniwne

zwalczyć chwasty nasienne i rozłogowe

ograniczyć parowanie i straty wody z gleby

ułatwić poprawne wykonanie orki siewnej lub przedzimowej

Przez długi czas pierwszym tradycyjnym zabiegiem tego zespołu uprawek była podorywka wykonywana na głębokość 6-10 cm połączona z bronowaniem. Kolejnym zabiegiem było bronowanie broną zębową wykonywane po wzejściu chwastów na podoranym polu.

Liczba zabiegów bronowania jest uzależniona po pierwsze od długości okresu jaki pozostaje od momentu zejścia roślin uprawnych z pola do orki siewnej lub przedzimowej, a po drugie od tempa wschodu chwastów. Takich zabiegów bronowania można potencjalnie wykonać 2 lub 3 w przypadku roślin wcześnie schodzących z pola a orką przedzimową wykonywaną pod rośliny jare. Zaleca się, aby pełny zespół zabiegów pożniwnych wykonywany był przynajmniej raz na 3-4 lata. Przyczyni się to w znacznym stopniu do zmniejszenia liczby nasion chwastów w glebie.

Powyższy zespół zabiegów pożniwnych dotyczy pól wolnych od perzu. W przypadku decyzji dotyczącej walki mechanicznej z perzem musimy zastosować więcej zabiegów wykorzystujących np. kultywatory i brony talerzowe. Z uwagi na to, że zwalczanie mechaniczne perzu jest czaso- i energochłonne w praktyce rolniczej jest on zwalczany metodą mechaniczno-chemiczną lub chemiczną przy użyciu herbicydów.

Postępująca technika rolnicza i aspekt ekonomiczny, spowodowały wejście do upraw pożniwnych nowych maszyn, takich jak kultywator podorywkowy, agregat ścierniskowy, brona talerzowa, agregat talerzowy itp., które ograniczają liczbę przejazdów po polu i skaracają czas ich wykonania.

(rtr) tl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA