REKLAMA

Zetor Major HS – wszechstronny ciągnik o dużej wydajności

Zetor jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek ciągników rolniczych. W 2013 roku czeski producent wprowadził na rynek nową serię ciągników Major, która dzięki prostocie konstrukcji, uniwersalności, wytrzymałości, niezawodności oraz niskich kosztów użytkowania, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem użytkowników.

fot. Paweł Pąk
10 października 2021 chat-icon0

REKLAMA

Dotychczas w serii ciągników Major znajdowała się tylko jedna maszyna z czterocylindrowym silnikiem o mocy 61 lub 76 koni. W grudniu 2017 roku, Zetor postanowił jednak rozszerzyć swoją ofertę, wprowadzając na rynek nowym model - Major HS. W związku z tym pierwszy model z 2013 roku zyskał nową nazwę Zetor Major CL.

Zetor Major HS posiada czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 2,9 litra, a jego moc wynosi 76 koni. W odróżnieniu od wersji CL (skrzynia biegów z 12 biegami w przód i 12 w tył), wersja HS posiada skrzynię biegów o zakresie 24 biegów do przodu i 12 biegów do tyłu.

Nowością jest również zastosowanie przekładni „PowerShift”, która wzmacnia moment obrotowy oraz hydraulicznego rewersu „PowerShuttle”, dzięki któremu możliwa jest zmiana kierunku jazdy nawet pod obciążeniem.

Maksymalna prędkość z jaką może poruszać się ciągnik jest wyższa niż w przypadku modelu CL (maksymalnie 30 km/h) i wynosi 40 km/h. Prędkość minimalna to 0,5 km/h. Najnowszy model serii Major posiada również sześć biegów w zakresie roboczym (od 4-12 km/h). 

Układ hydrauliczny ciągnika posiada regulację mechaniczną i charakteryzuje się dużą siłą ponoszenia, która może wynieść maksymalnie 3300 kilogramy. Regulacja opuszczania jest płynna i istnieje możliwość zastosowania funkcji zablokowania układu w pozycji transportowej.

Zetor projektując nowy ciągnik serii Major, dużą uwagę zwrócił również na wydajność. Większy zbiornik paliwa o pojemności 120 litrów sprawia, że praca maszyny może być dłuższa bez konieczności przestoju.

Major HS przyciąga uwagę nowoczesnym designem i podobnie jak jego poprzednik charakteryzuje się dużym komfortem pracy. Nowa kolumna kierownicy jest regulowana w dwóch kierunkach wraz z kierownicą, a siedzenie posiada poziomą regulację. Kabina ciągnika zapewnia operatorowi dużo przestrzeni, a elementy sterujące zostały rozmieszczone tak, aby były łatwo dostępne. Nowa deska rozdzielcza daje możliwość obserwacji poszczególnych parametrów podczas pracy ciągnika, a osiem świateł roboczych zapewnia maksymalny komfort pracy także po zmroku.

Zetor Major HS jest ciągnikiem zwrotnym, który sprawdzi się także podczas pracy w ciasnych pomieszczeniach. Między innymi dlatego dedykowany jest on przede wszystkim mniejszym oraz średnim gospodarstwom. Ze względu na swoją wszechstronność, traktor sprawdzi się zarówno w uprawie roślin, hodowli zwierząt, jak i w pracach komunalnych.

(rtr) KP, Zetor


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Napadł z nożem na traktorzystę i groził mu śmiercią

Redakcja 19 maja 2023 chat-icon0

Zdarzenie miało miejsce 18 maja 2023 roku w gminie Kolno (województwo podlaskie, powiat kolneński). Policjanci z Kolna do których wpłynęło zgłoszenie o ataku nożownika, po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalili, że podczas powrotu poszkodowanego do domu po wcześniejszym przeprowadzeniu prac na polu, zza drzew wybiegł znany mu mężczyzna i przebił nożem oponę w jego ciągniku.

Widać było, że jest wyraźnym wpływem alkoholu, poza uszkodzeniem opony groził również zgłaszającemu że pozbawieni go życia. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że mógł być to akt „zemsty”, ponieważ dzień wcześniej doszło pomiędzy nimi do kłótni.

Straty zostały oszacowane przez pokrzywdzonego na kwotę 5 tysięcy złotych. 45-latka zatrzymano, a noc spędził w policyjnym areszcie.

- Następnego dnia mieszkaniec powiatu kolneńskiego usłyszał zarzuty zniszczenia mienia i gróźb karalnych. Za te przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności – informuje Komenda Powiatowa Policji w Kolni

REKLAMA

Robert Telus: Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon1

Wyznacznikiem cen zboża w Europie jest paryska giełda MATIF, a obecnie są one najniższe od trzech lat – dodał minister, przypominając o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża, dodał też, że dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co po przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony pszenicy sprzedanej w tym czasie.

Wcześniej proponowane stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Zmieniono również zapisy, dzięki którym dopłaty niezależnie od wielkości gospodarstwa, przysługują do pierwszych trzystu hektarów. Tak samo rozwiązana została kwestia dopłat do zakupu nawozów. Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez ministra są niskooprocentowane kredyty dla rolników.

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest

REKLAMA