REKLAMA

Zielony Ład – co zdecydowała Komisja Europejska?

Redakcja
19.03.2024
chat-icon 0

15 marca 2024 roku Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. W ocenie ministra Czesława Siekierskiego zmiany te należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Proponowane przez Komisję Europejską zmiany to w szczególności:
- zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych,
- wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem,
- uproszczenia dotyczące okrywy glebowej,
- zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością.

Komisja Europejska zaproponowała też zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych – tzw. norma Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions) od 2024 r. Nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Są jednak pewne warunki, bowiem odstąpienie od ugorowania w w/w zakresie będzie możliwe tylko gdy państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.

KE proponuje również, aby od 1 stycznia 2024 r. rolnicy mogli mieć wybór, tj. albo stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).
W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni:
- od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,
- powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.

O tym w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej będzie mogło swobodnie zdecydować państwo członkowskie UE. Ma to ułatwić rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że to propozycja, która jest oczekiwana przez rolników.

Dodatkowo gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości). W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych i z tych wymogów.

We wcześniejszych komunikatach Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

– Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów –  powiedział szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA