Zioła i inne rośliny pomocne w żywieniu zwierząt
Choć zioła nie mogą stanowić paszy zastępczej, są dobrym dodatkiem korzystnie wpływającym na organizm zwierząt.
Choć zioła nie mogą stanowić paszy zastępczej, są dobrym dodatkiem korzystnie wpływającym na organizm zwierząt.
Zioła i niektóre rośliny ze względu na działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne zwiększają odporność zwierząt przed infekcjami, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, układu krążenia i metabolizmu. Ponadto polepszają smak i zapach paszy. Zioła i preparaty ziołowe mogą stanowić alternatywę dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu oraz dla syntetycznych kokcydiostatyków.
Liść laurowy. Jakie ma właściwości, na co pomaga?
Właściwości niektórych ziół i roślin
Trzmielina – zapobiega zaparciom i pobudza wydzielanie żółci.
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
Kaczeńce – są źródłem witaminy C i fitoncydów. Fitoncydy zawarte w ziołach są naturalnymi alternatywami dla antybiotyków, które zmieniają skład ilościowy i jakościowy mikroflory przewodu pokarmowego, działając korzystnie na trawienie, przyswajanie składników pokarmowych, wzrost i rozwój zwierząt. Fitoncydy zapobiegają również namnażaniu się organizmów patogennych.
Paprocie – wykazują działanie przeciwrobacze.
Bagno zwyczajne – zawiera arbutynę odkażającą układ moczowy.
Gałęzie i liście topoli, wierzby i sosny - zawierają naturalne substancje antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Ponadto olejki eteryczne występujące w roślinach iglastych wykazują wpływ estrogenny i zwiększający potencję seksualną, dlatego ich udział w jadłospisie zwierząt wzrasta w okresie rozmnażania.
Choroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
Bylica pospolita, bylica piołun, bluszcz, wrotycz, jałowiec, jemioła - pobudzają trawienie, odkażają układ pokarmowy i oddechowy, działają wiatropędnie i moczopędnie, pobudzają krążenie krwi i działają przeciwpasożytniczo.
Oman, barszcz, podagrycznik, krwawnik, wilżyna, komonica, wyka, kminek, marchew dzika, pasternak, rutwica, bukwica, pokrzywa, mniszek, pępawa, bluszczyk kurdybanek, żywokost, mydlnica, tatarak, przytulia - pobudzają produkcję mleka u krów, owiec, kóz i klaczy, aktywują procesy regeneracji i odtruwania tkanek, hamują rozwój bakterii beztlenowych i niszczą pierwotniaki chorobotwórcze.
Czym karmić pisklęta kury po wykluciu
W warunkach przemysłu paszowego, dodatkami smakowo-zapachowymi mogą być naturalne olejki eteryczne, sproszkowane aromatyczne zioła oraz ekstrakty z ziół zapachowych. Dodawana ilość takich dodatków waha się w granicach od 0,1 do 2%. Zwierzęta intensywnie reagują na tego typu dodatki, z uwagi na czulsze receptory smaku i powonienia (np. świnie). Należy pamiętać, że nie wszystkie smaki i zapachy preferowane przez ludzi będą pozytywnie odbierane przez zwierzęta.
W dobieraniu tego typu dodatków niezbędna jest praktyczna wiedza z tego zakresu oraz obserwacje zwierząt.
(rzw) jm
Źródło: KPODR
Kiedy suplementacja psów, kotów czy małych zwierząt futerkowych jest konieczna?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.