REKLAMA

Zła wiadomość dla hodowców drobiu. Grypa ptaków ponownie na terenie Polski

Wirusy atakujące zwierzęta hodowlane są niestety zmorą hodowców w XXI wieku. W tym niechlubnym gronie w światowej „czołówce” jest wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI), która daje ponownie o sobie znać, pojawiając się w dwóch gospodarstwach zlokalizowanych w województwie mazowieckim.

fot. Adobe Stock
4 listopada 2021 chat-icon0

REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii przekazał informacje o stwierdzeniu 2 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 340 i 341 w 2021 r. podtypu H5N1 na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwsze z ognisk tzw. ptasiej grypy (nr 2021/340) stwierdzono 2 listopada 2021 r. w godzinach popołudniowych w gospodarstwie komercyjnym, utrzymującym 80 812 indyków rzeźnych. Gospodarstwo to zlokalizowane jest w miejscowości Strusy w gminie Paprotnia (województwo mazowiecke, powiat siedlecki). Próbki do badań laboratoryjnych z tego gospodarstwa zostały pobrane 1 listopada 2021 r.

Drugie ognisko HPAI (nr 2021/341) stwierdzono 3 listopada 2021 r. w
gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 61 469 indyków rzeźnych. Gospodarstwo to również jest zlokalizowane w miejscowości Strusy w gminie Paprotnia, powiat siedlecki, woj. mazowieckie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane 2 listopada 2021 r.

W gospodarstwach, w którym stwierdzono ogniska, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) Paweł Pąk / Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kubota L2501 – czy to dobry wybór dla sadowników?

Redakcja 22 maja 2023 chat-icon0

> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję.

> Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół.

> Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.

Co zmieniło się wraz z wprowadzeniem modelu L2501?

Poprzednikiem Kuboty L2501 jest ciągnik oznaczony numerem L5040, który miał swoją premierę w 2012 roku. Przez wielu użytkowników jest często określany jako zwinna i mocna maszyna o prostej, kompaktowej konstrukcji. Maszyna dysponuje silnikiem 50,8 i napędem 4x4. Jest dosyć wąska - jej rozstaw to zaledwie 145 cm, a mimo to została wyposażona w przestronną kabinę, w której zainstalowano płaską po

REKLAMA

Evita Kanon – wsparcie i odżywienie roślin w krystalicznej formie

Redakcja 23 maja 2023 chat-icon0

Jak zwiększyć skuteczność ochrony upraw?

Zwiększenie skuteczności i efektywności upraw nie zawsze jest proste szczególnie w przypadku stosowania powszechnie dostępnych preparatów, których działanie może być znacznie ograniczone z powodu nieodpowiedniego zrównoważenia składników odżywczych w preparacie a także mało zoptymalizowanego działania. Ubogi skład produktu, o małej różnorodności może warunkować nieodpowiedni wzrost rośliny, słaby rozwój systemu korzeniowego, a także zwiększoną podatność na żółknięcie i choroby. Jak więc zwiększyć skuteczność upraw? Pomoże w tym Evita Kanon - krystaliczny nawóz dolistny, który w bezpieczny sposób stymuluje roślinę do rozrostu na każdym etapie rozwoju. Preparat jest łatwy w aplikacji, wydajny i wykazuje efektywne działanie. Z powodzeniem można stosować go zarówno w małych gospodarstwach jak i w większych uprawach warzywnych i owocowych. 

REKLAMA