REKLAMA

Żmijka do zboża – jak zrobić?

Redakcja - Technika
24.10.2021
chat-icon 0

Niemal w każdym gospodarstwie rolnym konieczne jest stosowanie urządzeń do transportu ziaren. Dzięki tym sprzętom praca jest łatwiejsza, szybsza i znacznie lżejsza. Najpopularniejszym urządzeniem transportującym ziarna jest podajnik ślimakowy, potocznie nazywany żmijką. Jest to sprzęt o bardzo prostej budowie, dlatego wiele osób decyduje się na zrobienie go samodzielnie. Jeśli chcesz poznać sposoby na własnoręczne zbudowanie żmijki, przeczytaj nasz artykuł.

REKLAMA

Niemal w każdym gospodarstwie rolnym konieczne jest stosowanie urządzeń do transportu ziaren. Dzięki tym sprzętom praca jest łatwiejsza, szybsza i znacznie lżejsza. Najpopularniejszym urządzeniem transportującym ziarna jest podajnik ślimakowy, potocznie nazywany żmijką. Jest to sprzęt o bardzo prostej budowie, dlatego wiele osób decyduje się na zrobienie go samodzielnie. Jeśli chcesz poznać sposoby na własnoręczne zbudowanie żmijki, przeczytaj nasz artykuł.

Spis treści:

1. Żmijka do zboża – czym jest?

2. Żmijki do zboża – rodzaje

3. Żmijki do zboża – cena

4. Żmijka do zboża – jak zrobić?

Żmijka do zboża – czym jest?

Żmijka do zboża, czyli podajnik ślimakowy, to urządzenie służące do transportu ziaren, składające się z silnika elektrycznego i rury wyposażonej w specjalne zwoje ślimaka. Większość żmijek jest mobilna. Wyjątkiem są modele pionowe, które trzeba montować na stałe, gdyż są mało stabilne.

Żmijki do zboża – rodzaje

Żmijki do zboża można podzielić względem zastosowania na:

Koszowe – wyposażone w kosz zasypowy, do którego wsypywane są ziarna np. z przyczepy, a następnie transportowane do miejsca docelowego. Te modele żmijek stosowane są głównie w okresie żniw. Zazwyczaj instaluje się je na wózku z windą, umożliwiającym bezproblemowe przemieszczanie żmijki i zmianę wysokości podawania ziaren.



Czerpiące – wyposażone w specjalną czerpnię, którą wsuwa się w pryzmę ziarna w celu załadowania zboża np. z magazynu na przyczepę ciągnika. Modele czerpiące to najpopularniejsze i najtańsze rodzaje żmijek.



Pionowe – wyposażone w kosz zasypowy. Przeznaczone są do pionowego transportu ziarna np. załadunku i rozładunku silosów paszowych i zbożowych. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na klasyczną żmijkę poziomą.



Hydrauliczne – zazwyczaj montowane na przyczepach. Napędzane są hydraulicznym napędem z ciągnika. Świetnie sprawdzają się podczas żniw i siewów. Umożliwiają załadunek ziaren do siewnika bezpośrednio z przyczepy. Modele hydrauliczne znacznie ułatwiają i usprawniają pracę.

Żmijki do zboża – cena

Najtańsze są krótkie żmijki do zboża (o długości 4 metrów bieżących), cechujące się małą wydajnością (np. 7t/h). Koszt takiego urządzenia to ok. 2,5 tysiąca złotych. Długie żmijki (12–14 m) o dużej wydajności (ok. 60 t/h) to już spory wydatek. Za tak zaawansowane sprzęty trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najdroższe są żmijki do zboża z koszem zasypowym służące do zasypu wysokich silosów w dużych gospodarstwach rolnych. Należy pamiętać, że kupując duży podajnik, trzeba dodatkowo zainwestować w wózek kołowy z windą.

Zakup żmijki do zboża to znaczny koszt, jednak wszyscy posiadacze tego sprzętu wiedzą, że jest on wart swojej ceny. Przed zakupem konkretnego urządzenia należy wziąć pod uwagę swoje potrzeby oraz ilość pracy, jaką sprzęt będzie wykonywał w ciągu roku. Jeśli nie masz aktualnie na tyle dużego budżetu, aby zamówić gotową żmijkę do zboża, przygotuj to urządzenie samodzielnie. W dalszej części artykułu zamieściliśmy informację, w jaki sposób można własnoręcznie zrobić wysokiej jakości podajnik ślimakowy.

Żmijka do zboża – jak zrobić?

Potrzebujesz żmijki do zboża? Chcesz zaoszczędzić lub stworzyć sprzęt idealnie dopasowany do swoich potrzeb? Zrezygnuj z zakupu gotowego urządzenia – zrób podajnik ślimakowy samodzielnie. Jak się okazuje, własnoręczne przygotowanie żmijki to nic trudnego! Coraz więcej osób buduje podajniki, gdyż pozwala to zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli Ty również chcesz ułatwić sobie pracę, nie wydając fortuny, spróbuj zrobić to sam. Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak w łatwy sposób zrobić żmijkę do zboża i zaoszczędzić.

Do zbudowania żmijki przygotuj:

● pióra do ślimaka,


● rurę,


● koło pasowe,


● kołnierze,


● osłonę,


● kosz (końcówkę),


● silnik,


● przewody,


● włącznik,


● wtyczkę


● farbę antykorozyjną do zabezpieczenia rury.

Pióra do ślimaka, rury, kołnierze oraz osłonę możesz wykonać samodzielnie np. z blachy. Natomiast resztę części możesz kupić np. na popularnych serwisach aukcyjnych. Warto sprawdzić serwisy z częściami używanymi, gdyż często można na nich zamówić elementy do żmijek za niewielkie pieniądze.

Aby samodzielnie zrobić żmijkę do zboża, należy połączyć silnik ze ślimakiem przy pomocy koła pasowego. Silnik przy użyciu pasa wprawi w ruch ślimak, który dzięki swojej konstrukcji przetransportuje zboże. Oczywiście ślimak należy umieścić w rurze połączonej z koszem, do którego wsypywane będzie zboże. Przewody, włącznik i wtyczkę trzeba zainstalować przy silniku. Żmijkę warto pomalować dobrą farbą, która ochroni sprzęt przed korozją.

Samodzielne zrobienie żmijki nie wymaga stosowania żadnych zaawansowanych narzędzi. Proces jest szybki i łatwy, dlatego jesteśmy przekonani, że bez problemu sobie z nim poradzisz. Pamiętaj, że przygotowując podajnik samodzielnie, masz szansę sporo zaoszczędzić. Ponadto własnoręcznie wykonana konstrukcja będzie w pełni dopasowana do Twoich potrzeb i z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się zrobić żmijkę do zboża, która ułatwi Ci wykonywanie prac gospodarczych.

(rtr)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA